
Piknik futurologiczny Biblioteki Kraków
sobota, godz. 11.00-18.00 ul.Powroźnicza
W sobotę, 11 września odbędzie się przedostatni z serii letnich pikników organizowanych przez Bibliotekę Kraków. Tym razem będzie to piknik futurologiczny, a jego uczestnicy będą mogli m.in. wziąć udział prezentacji łazika marsjańskiego, warsztatach budowania maszyn inspirowanych nazwami z utworów Stanisława Lema, spotkać się z pilotami, pasjonatami modelarstwa, a także nauczyć się patrzeć w niebo jak astronomowie.
a wszystkich, którzy 11 września, w godz. 11.00–18.00 odwiedzą ogród Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 czeka szereg atrakcji. Piknik, który odbędzie się w przeddzień setnej rocznicy urodzin Stanisław Lema, będzie piknikiem futurologicznym.
Harmonogram pikniku
11.00 – otwarcie pikniku
11.00–13.00 – „Robotyka” – warsztaty dla dzieci prowadzone przez instruktorów Planety Robotów
13.00–13.45 – „Patrzymy w niebo” – prelekcja Tomasza Kundery z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
13.45–14.30 – „Maszyny przyszłości” – rodzinne budowanie maszyny inspirowanej nazwami z utworów Stanisława Lema. Opowiadanie z „Bajek robotów” Stanisława Lema czyta Urszula Grabowska
14.30–14.45 – prezentacja przygotowanych maszyn
14.45–15.00 – prezentacja łazika marsjańskiego przez uczniów Technikum New Technology
15.00–15.45 – spotkanie z Pawłem Wakułą autorem książki „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma”
15.45–16.00 – „Dziennik z przyszłości” Radosława Kurzei czyta Urszula Grabowska
16.00–16.15 – wręczenie nagród uczestnikom zabawy „Maszyny przyszłości”
16.00–18.00 – „W przestworzach” – spotkanie z pilotami samolotów oraz szybowców z Aeroklubu Krakowskiego
16.00–18.00 – „Modele samolotów” – spotkanie z pasjonatami modelarstwa lotniczego i kosmicznego z Aeroklubu Krakowskiego
18.00 – zakończenie pikniku.

"Czarownice. Wszystkich nas nie spalicie"
Premiera, piątek, sobota, niedziela, godz. 19.15
Teatr Nowy Proxima
Spektakl-kolaż, dokument, patchwork z głosów kobiet: krzyczących dziś na polskich ulicach w trakcie manifestacji w obronie podstawowych praw człowieka, kobiet torturowanych w czasie absurdalnych, bestialskich procesów o czary, kobiet aresztowanych, przesłuchiwanych i poniżanych, kobiet podejrzanych o opętanie oraz kobiet-artystek nazywanych do dziś czarownicami i wiedźmami.

Spektakl "L do L'
Premiera, niedziela
Teatr STU
Spektakl na podstawie korespondencji Stanisława Lema i Ewy Lipskiej w stulecie urodzin pisarza.
W role Ewy Lipskiej i Stanisława Lema wcielą się Beata Rybotycka i Olaf Lubaszenko. Z fortepianowym akompaniamentem towarzyszyć im będzie niezastąpiony Konrad Mastyło.

Muzeum Galicja
Niedziela, godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Sweet Home Sweet” i koncert Alexa Rotha dedykowany wystawie
Wydarzenie w muzeum
Niedziela, godz. 19.00
Koncert: „Unfinished…”
“Unfinished…” to specjalny, dedykowany wystawie „Sweet Home Sweet” projekt urodzonego w Detroit, wychowanego w Londynie i zamieszkałego w Krakowie gitarzysty, Alexa Rotha wespół z trojgiem wybitnych polskich muzyków sceny eksperymentalnej: wokalistką Olgą Szwajgier, saksofonistą Mikołajem Trzaską i perkusistą Qbą Janickim. Koncert inspirowany jest albumami eksperymentalnymi nagranymi przez Johna Lennona i Yoko Ono, “Unfinished Music Vol. 1-3”. Ryszard Ores, którego życie i fotografie są tematem wystawy, posiadał w swojej kolekcji płytę “Unfinished Music Vol. 1”. Płyty winylowe, które kolekcjonował Ores, były dziedziczone przez następne pokolenia jego rodziny. “Unfinished Music Vol. 1” jest płytą niezwykłą, na której – pośród innych, równie ciekawych utworów – znajduje się piosenka napisana w latach 20. XX wieku, następnie popularna w latach 40., a na albumie Lennona i Ono jest ona podkładem muzycznym i słychać ją w tle na całej pierwszej stronie płyty – była to praktyka wówczas nieznana, a zabieg zastosowano wiele lat przed tym, kiedy samplowanie stało się powszechną praktyką. Przenikanie się utworów tak, jak splata się historia kilku pokoleń, jest w kontekście wystawy symboliczne.
Wstęp wolny