https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Czas pomyśleć o budowie szpitala. Będą konsultacje społeczne

Jolanta Białek
Wieliczka ma ośrodek zdrowia. Jednak wobec rosnącej liczby mieszkańców zaczyna być to zbyt mało
Wieliczka ma ośrodek zdrowia. Jednak wobec rosnącej liczby mieszkańców zaczyna być to zbyt mało Tadeusz Warczak
Projekt budowy szpitala w powiecie wielickim zgłoszono do nowej strategii rozwoju Małopolski. Plan zakłada, że ta inwestycja zostanie wykonana do roku 2030. Wieliczanie będą dyskutować na temat lecznicy podczas majowych konsultacji społecznych

Z małopolskich powiatów szpitala nie mają tylko dwa: wielicki i krakowski. Powodem tego stanu rzeczy jest bliskość lecznic krakowskich. Jednak teraz, wobec rosnącej wręcz lawinowo liczby mieszkańców powiatu wielickiego, przestaje to wystarczać.

- Jestem przekonany, że gdyby zrobić dziś sondaż wśród mieszkańców na temat opieki medycznej, zdecydowana większość ludzi byłaby za budową w powiecie szpitala - uważa burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który w imieniu wszystkich szefów gmin powiatu wielickiego, zgłosił „szpitalny” projekt do powstającej teraz strategii „Małopolska 2030”.

Zdaniem burmistrza Wieliczki taka inwestycja - wykonana do 2030 roku - to konieczność. - Nie da się już zostawić opieki medycznej dla naszych mieszkańców na poziomie Krakowa. W powiecie potrzebny jest szpital z oddziałami ratunkowym i paliatywnym. Mamy w gminie trzy lokalizacje dla takiej placówki. Jakie to miejsca, powiemy po przedyskutowaniu tej kwestii z wójtami i burmistrzami z powiatu - powiedział nam Artur Kozioł.

Wielicki starosta Jacek Juszkiewicz mówi, że już od pewnego czasu do starostwa docierają od ludzi liczne sygnały o potrzebie powstania szpitala.

- W powiecie, który ma najwyższe saldo migracji w Polsce taka placówka jest niezbędna. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 roku liczba mieszkańców powiatu wielickiego powinna przekroczyć 120 tys. w roku 2030, tymczasem już na koniec 2017 roku mieliśmy ponad 123 tys. mieszkańców - wylicza starosta.

Natomiast burmistrz Niepołomic Roman Ptak podchodzi do „szpitalnego” projektu ostrożnie. - Ta sprawa powinna zostać dokładnie przemyślana, bo szpital jest dużym obciążeniem finansowym. Trzeba brać pod uwagę rosnącą liczbę mieszkańców, ale także i to, że mamy naprawdę dobrą dostępność do szpitali w Krakowie - stwierdza szef Niepołomic.

Czy w powiecie wielickim potrzebny jest szpital? Na to pytanie będą mogli odpowiedzieć mieszkańcy gminy Wieliczka podczas konsultacji społecznych zaplanowanych w połowie maja (prawdopodobnie w dniach 10-15 maja), w ramach wystawienia do publicznego wglądu projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy. W sondażu można będzie też wskazać, która z proponowanych dla lecznicy lokalizacji jest najlepsza.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kmiotek
Skąd wiesz ,że "Prokocim" będzie dostępny dla mieszkańców powiatu wielickiego
K
Krzysztof
Panie Burmistrzu. Lubię Pana i będę na Pana głosował. 10 lat zajmuje się ochroną zdrowia i z wykształcenia jestem menadżerem w tym zakresie. Szpital w Wieliczce to przedwyborczy, paranoiczny populizm. Może jeszcze termy i skocznia narciarska?. 4 km od Wieliczki buduje sie największy szpital w Polsce 24 sale operacyjne bez personelu, obok jest pediatryczny. Po co? Litości....wystarczy 24h izba przyjęć w przychodni.
M
Maria
przecież Prokocim blisko po co budować byle co w Wieliczce ,z opieki specjalistycznej i tak teraz korzystamy w Krakowie na miejscu jest nie do końca prawdziwa pomoc
j
ja
Myślę że 90% mieszkańców wieliczki by wolało żeby przychodnia na Szpunara zaczęła wreszcie normalnie funkcjonować. W Biotamed'zie jak człowiek jest chory to dostaje termin na za 2-3 godziny w zależności od dyżuru lekarza i nie ma ani trochę kolejki a w przychodni nie dość że dodzwonić się to już jest cud to terminy są tak odległe że można się samemu wyleczyć witaminą C... Wizyty do specjalistów niby na numerki, niby na godzinę konkretną a siedzi się w poczekalni 3-4 godziny bo na pacjenta jest 5 minut( gdzie mojej 80 letniej babci tyle zajmuje żeby ją lekarka z poczekalni doprowadziła do biurka a gdzie jeszcze badanie czy wypisanie recepty). Niby była prywatyzacja a nic się nie zmieniło... Jak to się mówi "trzeba dużo zmienić żeby nic się nie zmieniło". Już nawet opiekę całodobową na jakieś zadupie wyrzucili.
S
Stanisław
Przez trzy kadencje nie ruszyli z obiecaną przy każdych wyborach siedzibą dla Powiatowej Straży Pożarnej.
Z
Zielona
Jak inni zauważyli, Prokocim zostanie oddany lada chwila. Bardziej potrzebne przedszkola. Wobec starzejącego się społeczeństwa dodałabym DPS lub ZOL.
m
matołek
Oj Koziołek, Koziołek. Pali Ci się grunt pod nogami? W Brzegach wybuduj se szpital dla sukienkowych, ale najpierw zapewnij miejsca w przedszkolach dla maluczkich
e
emeyt 79 lat 50 lat pracy.
Gdzie się podziały plany budowy szpitala w Wieliczki na polach tzw.Półchłopka nikt nie pilnował a były już plany. Jak przychodzi okres wyborów to się wszystko obiecuje.
j
janek
wybory Panie, wybory !!
A
Abaqus
W Prokocimiu koncza budowe najwiekszego szpitala w Polsce a ci chca wlasny budowac. Po co to Bizancjum?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska