
Jezusek Palmowy
Drewniana figurka Chrystusa na osiołku, wożona na wózku podczas uroczystej procesji w Niedzielę Palmową. W ten sposób odtwarzano wjazd Jezusa do Jerozolimy. Zwyczaj był kultywowany do końca XVIII wieku. Do dziś przetrwał tylko w Tokarni.

Dziady śmigustne
Budzące strach postacie, które pojawiają się w nocy z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny. Ich twarze ukryte są za futrzanymi maskami, osmolonymi pończochami, z wycięciami na oczy i nos. Dziady śmigustne nie odzywają się, ale wydają pomruki. Zwyczaj jest związany z południową Małopolską, zwłaszcza z wsią Dobra koło Limanowej. Według legendy, przed wiekami do wioski przybyli jeńcy z niewoli tatarskiej. Mieli obcięte języki i zmasakrowane twarze. Odziani w łachmany, otuleni słomą, szukali pomocy. Mieszkańcy przyjęli ich, na pamiątkę tego wydarzenia wieś do dziś nazywa się Dobra.

Palma wielkanocna
Symbol Niedzieli Palmowej, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmę wielkanocną przygotowuje się przeważnie z gałązek wierzby, bazi, bibułkowych barwnych kwiatów i wstążek. W Lipnicy Murowanej i Rabce właściciele palm rywalizują w konkursie na najdłuższą i najpiękniejszą.

Walatka
Dawna zabawa wielkanocna, która polegała na takim toczeniu pisanek po stole, by się zderzyły. Właściciel jajka, które się nie stłukło, zabierał rozbitą pisankę przeciwnika. W innym wariancie walatki jajka brano do ręki i stukano się ich czubkami.