
Siuda Baba
Mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu, pojawiający się zwykle towarzystwie Cygana oraz kilku chłopców ubranych w tradycyjne stroje krakowskie. Siuda Baba na szyi nosi sznury korali z kasztanów lub ziemniaków, na plecach duży kosz, a w rękach krzyż oraz bat umazany w sadzy. Chodząc od domu do domu, zbiera datki i szuka panien, by wysmarować je sadzą. Zwyczaj do dziś przetrwał w Wieliczce.

Pucheroki
Chłopcy ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, noszący na głowach wysokie, stożkowate czapki z kolorowej bibuły. W Niedzielę Palmową odwiedzają domy, śpiewając i życząc dobrych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednocześnie obchodzą dom dookoła, stukając o podłogę tzw. laskami pucherskimi w kształcie młotków lub siekierek. W zamian dostają jajka i drobne datki. Zwyczaj ten jest charakterystyczny dla okolic Krakowa, do dziś przetrwał w Bibicach, Zielonkach, Trojanowicach i Tomaszowicach.

Rękawka
Tradycyjne krakowskie święto obchodzone trzeciego dnia Wielkanocy pod Kopcem Krakusa. Pierwotnie nawiązywało do pogańskiej tradycji wiosennych Dziadów. Dziś jest to festyn, podczas którego można zobaczyć jak wyglądało życie w słowiańskich osadach, a także poznać historię Kopca.

Śmiergust
Stosowana w Wilamowicach (pow. bielski) nazwa popularnego śmigusa-dyngusa. Młodzieńcy określani jako śmierguśnicy chodzą w barwnych strojach i z butelkami wody w rękach. Następnie wyłapują dziewczyny na ulicy i oblewają je wodą.