
Emaus
Odpust, który można zobaczyć tylko w niektórych miastach Polski, Czech i Słowacji. Najbardziej popularny odbywa się w Krakowie przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu. Emaus początkowo był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po dniu spędzonym za stołem. Dziś spacerować także można. Tyle że wśród dziesiątków kramów z zabawkami ludowymi, słodyczami i chińską tandetą.

Pisanki
Ozdobnie malowane, barwione lub oklejane jajka, przygotowywane do wielkanocnego koszyczka. Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę oraz nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Śniadanie wielkanocne
Uroczyste śniadanie w Niedzielę Wielkanocną, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. W polskiej tradycji do śniadania wielkanocnego zasiada się po porannej rezurekcji. Wtedy na stołach lądują jajka, wędliny, wielkanocne babki i mazurki, a stoły ozdabia się bukietami z bazi i wiosennymi kwiatami.

Święcone
Wszystkie pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę. Najczęściej w święconym znajdują się kolorowe pisanki, cukrowy lub czekoladowy baranek z chorągiewką i napisem „Alleluja”, sól kuchenna, chleb, wędliny, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne. Pokarmy wkłada się do wiklinowego koszyczka, przystrojonego listkami bukszpanu.