Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kamienice na Starym Mieście w Oświęcimiu dostaną drugie życie
Modernizacja i renowacja obejmuje kompleks dwóch kamienic leżących u zbiegu ul. Mickiewicza i Małego Rynku. W ostatnich dniach w związku z prowadzonymi tam pracami na ul. Mickiewicza stanął wielki dźwig.


Rozpoczęła się zasadnicza część prac budowlanych. Prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Tyberiusz Kornas przewiduje, że modernizacja potrwa około 12 miesięcy.


Projekt OTBS zakłada, że w budynkach po zakończeniu prac będzie 19 mieszkań, dwa lokale usługowe oraz część podziemna.
- Budynki wyposażone zostaną w urządzenia oparte na nowoczesnych technologiach, na przykład w związku z ogrzewaniem - podkreśla Tyberiusz Kornas.
Jak dodaje, całość projektu od przygotowania przez realizację znajduje się pod okiem służb konserwatorskich.


Jest to kolejne przedsięwzięcie OTBS związane z rewitalizacją zabudowy Starego Miasta. W ten sposób spółka wybudowała nowe domy na rogu Sienkiewicza i Mickiewicza oraz przy placu Słonecznym lub poddała renowacji, jak to było w przypadku budynków przy ul. Piastowskiej oraz na Rynku, w którym teraz znajduje się hostel Polin.
To wyjątkowe kamienice na starówce w Oświęcimiu
Rewitalizowane kamienice należą do wyjątkowych w zabudowie oświęcimskiej starówki. Pierwsza powstała kamienica od strony ul. Stolarskiej. Charakteryzuje pruskim stylem, uwagę przyciągają nieotynkowane cegły. Z czasem dobudowana została druga, widoczna od Rynku Głównego.

- W Oświęcimiu nie znajdzie się podobnych - zauważa Łukasz Szymański, kolekcjoner i miłośnik historii ziemi oświęcimskiej.
Dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego przypomina, że ich właścicielem przed wojną był długoletni radny miejski Henoch Hennenberg, urodzony 1862 roku w Wiśniczu Nowym. W Oświęcimiu zajmował się wyrobem wódek i likierów oraz prowadził restaurację.
Henoch Hanneberg zmarł w Oświęcimiu w 1937 roku. Po wojnie rodzina Hannebergów zaczęła poszukiwać śladów swoich przodków w mieście nad Sołą. W 1979 roku na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu nagrobek Henocha odnaleziony został przez jego wnuka Jacoba Hennenberga.


Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wygląda życie za więziennymi murami. Zakłady karne w Małopolsce od środka
- Pół roku budowy. Tak wygląda droga ekspresowa S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej
- Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się prawie dwa razy
- Oświęcim to nie tylko obóz Auschwitz-Birkenau. Warto zobaczyć inne miejsca. WIDEO
- Finał hokejowej Ligi Karpackiej Młodzików. Tychy z pucharem, Unia piąta. WIDEO
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
