Defilada i pokazy historyczne z udziałem rekonstruktorów w Woli Rzędzińskiej
Świętowanie 103. rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczęła widowiskowa defilada z udziałem grup rekonstrukcji historycznej odbywająca się pod hasłem: „Wojsko Polskie od średniowiecza do współczesności”. Przez Wolę Rzędzińską przemaszerowali i przejechali na koniach m.in. woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, strzelając z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny - Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu II wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, którzy w czasie wojny z bolszewikami pomagali Polakom.
Część z nich prezentowała później swoje umiejętności władania bronią, w tym białą oraz jazdy konnej podczas specjalnie przygotowanych pokazów, które odbywały się na terenach zielonych wokół stadionu Wolanii. Dzięki licznym rekonstruktorom można było lepiej poznać historię, w tym tę, która bezpośrednio wiąże się z Bitwą Warszawską. W specjalnym namiocie mieścił się sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed nawałnicą bolszewicką. Były m.in. mapy oraz inne wyposażenie z ówczesnych czasów, służące do kierowania walką obronną.
Niewątpliwą gratką była możliwość obejrzenia przedwojennego łazika z ręcznym karabinem maszynowym wz. 1928, który został opracowany na bazie polskiego Fiata 508 oraz PZInż 303 - prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W Woli Rzędzińskiej pojawiła się również replika TKS, tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia.
Było prezentowane współczesne uzbrojenie na stoisku Zakładów Mechanicznych, obecne było wojsko polskie, a uczestnicy wydarzenie mogli skosztować żołnierskiej grochówki lub bigosu staropolskiego. Prawdziwe oblężenie przeżywały także stoiska z lokalnymi specjałami przygotowanymi przez miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich.
Atrakcje dla całych rodzin i wyjątkowe koncerty
Najmłodsi mogli wyszaleć się na dmuchańcach, były liczne stoiska gastronomiczne i z pamiątkami.
Uczestnicy obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej wysłuchali również artystów Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Dętej z Sobolowa.
Dopełnieniem całości będzie wyjątkowy koncert Golec uOrkiestra, zaplanowany na godz. 20, Wyjątkowy, gdyż bracia Golcowie wystąpią wraz z orkiestrą symfoniczną i chórem.
Bądź na bieżąco i obserwuj
[b]Niezwykły mural patriotyczny w Brzesku[b]
