
Była wczesna wiosna na płaskowyżu Qinghai – Tybet w chińskich górach Qilian. Świstak był głodny, dostrzegł lisa i podniósł alarm, aby ostrzec swoich towarzyszy. Lis nie zareagował i wciąż był w tej samej pozycji, więc świstak wyszedł z nory. Lis nadal leżał nieruchomo, aż nagle rzucił się do przodu.
"To niezwykłe zdjęcie ukazuje najważniejsze wyzwanie natury, czyli walkę o przetrwanie" - tak zwycięski wybór skomentował dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Londynie Michael Dixon.

Może wyglądać jak mrówka, ale policz jej nogi - i zwróć uwagę na te kończyny po obu stronach złożonych kłów. Biswas fotografował kolonię mrówek tkaczy czerwonych w subtropikalnym lesie rezerwatu tygrysów Buxa w Bengalu Zachodnim, kiedy zauważył dziwnie wyglądającą mrówkę. Przy bliższym przyjrzeniu zdał sobie sprawę, że to mały pająk krabowy naśladujący mrówki, o długości zaledwie 5 mm. Wiele gatunków pająków naśladuje mrówki wyglądem i zachowaniem - a nawet zapachem.

Futro leci, gdy puma rozpoczyna atak na guanako. Dla fotografa zdjęcie stanowiło kulminację siedmiomiesięcznego śledzenia pieszych dzikich pum, przetrwania ekstremalnych mrozów i silnych wiatrów w regionie Torres del Paine w Patagonii w Chile.

O zmierzchu Kronauer śledził kolonię wędrownych mrówek wędrujących, podróżujących ćwierć mili przez las deszczowy w pobliżu stacji biologicznej La Selva w północno-wschodniej Kostaryce. Mrówki wykorzystują swoje ciała do zbudowania nowego dziennego gniazda dla królowej i larw. Utworzyły rusztowanie z pionowych łańcuchów, w którym znajduje się sieć komór i tuneli.