Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna ofensywa drogowa. Łatają dziury, szykują remonty na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Stanisław Śmierciak
Drogowcy uzupełniają masą bitumiczną poziomowe ubytki w nawierzchni jezdni. Z konkretną robotą czekają na lepszą pogodę. W kwietniu natomiast ma ruszy kilka dużych inwestycji, które znacznie poprawią jakość dróg.

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, żeby drogowcy wzięli się ostro do pracy. Kierowcy sami informują zarządców, gdzie po zimie pojawiły się dziury i które w pierwszej kolejności powinny być załatane. - Przyjmujemy zgłoszenia, sprawdzamy, a jeśli jest taka potrzeba, to wysyłamy pracowników, by uzupełnili pozimowe ubytki masą bitumiczną - przyznaje Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. - Takie doraźne remonty wykonujemy codziennie w kilku miejscach.

Wiosna odsłania dziury

Sądeccy kierowcy skarżą się, że większość dróg jest w fatalnym stanie. - Niektóre wyglądają niemal jak szwajcarski ser, tak są połatane. A po mrozach wyszły kolejne dziury - narzeka Łukasz Jabłoński, mieszkaniec Nowego Sącza. - Jadąc przykładowo przez most heleński trzeba uważać na ubytki w kilku miejscach, choć nie są one duże, to i tak można uszkodzić felgę albo zawieszenie w samochodzie. Sądeczanin przypomina, że w takim wypadku kosztami naprawy można obciążyć zarządcę drogi. - Między inni dlatego powinno im zależeć, by na drogach nie było dziur - zauważa Jabłoński.

Drogowcy przyznają, że wiosną za każdym razem muszą walczyć z ubytkami w jezdniach. Przyczyną powstawania są spore wahania temperatur. Tej zimy nocą trzymały mrozy, a w ciągu dnia temperatura wzrastała powyżej zera. Śnieg, który w ciągu dnia się roztopił, nocą ponownie zamarzał. A to ma negatywny wpływ na strukturę drogi.

- Zamrożona woda w butelce rozsadza ją. Podobnie dzieje się z nawierzchnią jezdni - wyjaśnia Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Mimo że do kalendarzowej wiosny jeszcze dwa tygodnie, drogowcy już uzupełniają ubytki. Kompleksowa naprawa dziur zarówno na drogach zarządzanych przez miasto, jak i przez powiat na dobre rozpocznie się za dwa tygodnie, o ile pozwoli na to pogoda. Nocami wciąż są przymrozki.

Duże remonty w kwietniu

Pierwszych poważnych utrudnień w ruchu kierowcy mogą się spodziewać po świętach wielkanocnych. Wtedy najpewniej ruszy warta około 8,5 mln zł inwestycja na drodze powiatowej z Nowego Sącza do Łęki w gminie Korzenna. - Przebudowane zostaną dwa odcinki na tej trasie. Powstaną nowe chodniki i oświetlenie - wylicza dyrektor PZD w Nowym Sączu. - Otworzyliśmy już koperty z ofertami przetargowymi i sprawdzamy je pod kątem spełniania wymogów. Myślę, że za kilka dni ogłosimy wykonawcę.

Adam Czerwiński dodaje, że powiat otrzymał od wojewody małopolskiego na realizację tej inwestycji 3 miliony złotych dofinansowania. Swój udział będą mieć również trzy gminy, przez które prowadzi droga. Chełmiec, Gródek nad Du-najcem i Korzenna dołożą ok. 700 tys. zł, resztę pokryje z własnych środków starostwo powiatowe.

W kwietniu ruszy też mniejszy remont, ale ważny dla mieszkańców gminy Łabowa. Odbudowana zostanie po powodzi sprzed kilku lat droga na odcinku Maciejowa-Barnowiec. Szacowany koszt to pół miliona złotych.

Również limanowscy kierowcy będą musieli niebawem uzbroić się w cierpliwość. W drugiej połowie kwietnia ruszy całkowita przebudowa ul. Zygmunta Augusta w Limanowej. Koszt przedsięwzięcia to 4,6 mln zł. - W miejscu skrzyżowania ulicy Augusta z Marka oraz ze Żwirki i Wigury powstaną ronda. To powinno usprawnić przepustowość tej trasy, na której kierowcy często stoją w korkach - zaznacza Justyna Tokarczyk, kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej. - Prace do końca września wykona limanowskie przedsiębiorstwo Limdrog, które wygrało przetarg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska