
Kopiec Krakusa
Jest wysoki na 16 metrów, a jego średnica u podstawy wynosi 57 metrów. Według legendy kopiec jest mogiłą mitycznego założyciela Krakowa: Krakusa. Miała zostać usypana przez lud w dowód wdzięczności za jego liczne zasługi. Ziemię pod budowę kopca ludzie mieli znosić w rękawach.

Schody przy ulicy Tatrzańskiej
Na krakowskiej mapie miejsc trochę mniej znanych, ale wartych zobaczenia, kolorowe schody przy ul. Tatrzańskiej zajmują wyjątkowe miejsce. Dzięki realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego zostały odnowione.

Kościółek św. Benedykta
Znajduje się na Wzgórzu Lasoty i należy do najstarszych świątyń w Krakowie. Ostatnie badania - rozpoczęte w 2014 r. i trwające cztery lata - potwierdziły wcześniejsze ustalenia z lat 60. XX wieku, że pod gotycką budowlą znajdują się pozostałości dwóch starszych kościołów.

Fort Świętego Benedykta
Jedyna do dziś zachowana na Krzemionkach pozostałość po pierwszej linii austriackich fortyfikacji Krakowa, założonej w latach 1849-1853. W 2022 r. na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych został wykonany m.in. remont przedbramia fortu.