https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny spacer po Podgórzu. Park na dnie starego kamieniołomu, stadion Korony, rynek Podgórski, kopiec Krakusa. Jest co zwiedzać

Bartosz Dybała
Ciekawe miejsca Podgórza znajdziecie w galerii >>>
Ciekawe miejsca Podgórza znajdziecie w galerii >>> PPG, Cracow From Sky/Arkadiusz Ślusarczyk
Podgórze, przyłączone do Krakowa w 1915 r. dzięki staraniom prezydenta miasta Juliusza Leo, słynie z zielonych, tajemniczych miejsc, idealnych dla kochających wiosenne spacery. Miłośników Twierdzy Kraków z pewnością zainteresuje z kolei wyremontowany w ubiegłym roku Fort Świętego Benedykta. Warte zobaczenia są również: stadion podgórskiego klubu sportowego "Korona" oraz odnowione, kolorowe schody przy ulicy Tatrzańskiej. Przejdź do zdjęć w naszej galerii, żeby zobaczyć więcej ciekawych miejsc na terenie Podgórza.

Po pierwszym rozbiorze Polski cesarz austriacki Józef II polecił zbudować po południowej stronie Wisły 200-tys. miasto. Zgodnie z planem jego głównym celem miało być... zniszczenie gospodarcze Krakowa.

Po 10 latach Podgórze liczyło 1500 mieszkańców. Jednak po drugim rozbiorze Kraków również znalazł się w granicach monarchii austriackiej, więc tempo rozwoju Podgórza osłabło. Wszystko dlatego, że zniknęły motywy jego założenia. Dzięki staraniom prezydenta Krakowa Juliusza Leo zostało przyłączone do Krakowa w 1915 roku. Podgórze liczyło wówczas 15 tysięcy mieszkańców.

W 1994 roku m.in. wraz ze Starym Miastem, Wawelem i Stradomiem zostało uznane za Pomnik historii.

*Przy pisaniu artykułu korzystałem z książki "Kraków i okolice: teren geograficznych i krajoznawczych wycieczek szkolnych" Tadeusza Gawła oraz Juliana Zinkowa ("Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne").

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska