Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny w 2018 roku?
Przypominamy, że początek astronomicznej wiosny przypada na moment równonocy wiosennej, czyli 20 marca. Będzie trwała do 22 czerwca, kiedy to zagości u nas lato.
W skutek zmian w otaczającym nas kosmosie, pierwszy dzień wiosny będzie wypadał z roku na rok coraz wcześniej. Prawdopodobnie w następnych dekadach astronomiczna wiosna będzie zaczynać się w okolice 19, a nawet 18 marca.
Pierwszy Dzień Wiosny 2018: terminy wiosny kalendarzowej i astronomicznej
Co ciekawe, czasem terminy wiosny kalendarzowej i astronomicznej wypadają tego samego dnia. Ale tak nie będzie jeszcze przez wiele lat. Powód? Chodzi o ruch ziemi (tzw. ruch precesyjny), który nie jest uwzględniony przez kalendarze, którymi się posługujemy. W związku z tym ruchem konieczne były przesunięcia, których skutkiem jest rozróżnienie wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Wiadomo, że do roku 2102 astronomiczna wiosna będzie przypadać zawsze 20 marca.
Wiosna 2018: topienie Marzanny
Pierwszego dnia wiosny uczniowie będą topić Marzannę, a dzień zrówna się długością trwania z nocą. Od 20 marca, czyli od wtorku, kiedy to rozpocznie się astronomiczna wiosna, dni będą się już tylko wydłużać kosztem nocy. Dlatego dzień ten zwany jest równonocą wiosenną. Podczas wiosny astronomicznej z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.
Źródło: gk24.pl