Wkrótce na autostradzie A4 Kraków - Katowice rozpoczną się...

  Wkrótce na autostradzie A4 Kraków - Katowice rozpoczną się uciążliwe remonty. Ceny bez zmian

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Karkosza

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

  Wiosną rozpocznie się remont autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami. Zarządca autostrady zapowiada,że nie będzie niższych opłat.

  ©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

  5 lutego zarządzająca odcinkiem spółka Stalexport Autostrada Małopolska podpisała umowę na prace remontowe z polsko-włoskim konsorcjum spółek z grupy Pavimental.

  Rozpoczęcie robót zaplanowano na kwiecień, a całość prac powinna zakończyć się w listopadzie 2017 roku. Wartość kontraktu to ponad 40 mln zł. Harmonogram zakłada przerwę w robotach w okresie zimowym, jednak ich dokładne rozłożenie w czasie nadal jest ustalane.

  Remont zakłada wymianę nawierzchni autostrady A4 Katowice - Kraków, a w szczególności - ułożenie nowej warstwy ścieralnej na części autostrady o długości blisko 60 km.

  Prace będą prowadzone na obu jezdniach, podzielonych na dziewięć odcinków o długości od 2,4 km do ponad 6,8 km. Rozpoczną się od wymiany nawierzchni na dwóch odcinkach jezdni w kierunku Katowic. W późniejszych etapach będą prowadzone wymiennie na pasach w kierunku Krakowa i Katowic, a trzy etapy zakładają jednoczesne prace na obu jezdniach.

  - Roboty będą realizowane sekwencyjnie. Dopiero po zakończeniu i otwarciu dla ruchu danego odcinka wykonawca będzie mógł rozpocząć remont następnego - informuje Marta Dobrzańska, wypowiadająca się w imieniu spółki Stalexport. - Dopuszczamy wykonywanie robót na dwóch odcinkach jednocześnie, jednak z zachowaniem warunku minimalizowania utrudnień w ruchu - dodaje.

  Zarządzający autostradą podkreślają, że w czasie remontu nie jest przewidziane zamykanie jezdni autostrady na żadnym z kierunków. - Taki system organizacji prac i ruchu przetestowaliśmy w trakcie robót w 2014 i w 2015 roku i okazało się to optymalnym rozwiązaniem - podkreśla Marta Dobrzańska.

  10 lat temu, kiedy na A4 prowadzony był podobny remont, przed bramkami poboru opłat tworzyły się gigantyczne korki, a przejechanie 61-kilometrowego odcinka płatnej autostrady zajmowało nawet dwie godziny. Teraz do podobnych sytuacji ma nie dochodzić.

  - Sytuacja się nie powtórzy. Wówczas stan techniczny autostrady i zakres prac znacząco różniły się od obecnych warunków i prace były prowadzone na długich odcinkach - zapewnia Marta Dobrzańska i dodaje:- W związku z tym, że remontowane odcinki będą stosunkowo krótkie i że planujemy zachować w czasie remontu dwa pasy ruchu w każdym kierunku - nie przewidujemy obniżenia czy zniesienia opłat za przejazd autostradą.

  Opłata może być jednak obniżona, gdyby doszło do skumulowania utrudnień w ruchu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sztuczne produkowanie kosztow

  jurix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  zamkna pasy nic nie beda robic ,pisac wysokie rachunki zeby wytworzyc koszty ,i nie zaplacic podatkow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na A4 bez zmian

  PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czyli nie ma mowy o poszerzeniu jezdni do 3 pasów. Czy nie czas wreszcie wziąć na tapetę Stalexport, nawet kosztem odszkodowania za pozostałe lata koncesji?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRAWDA>

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Pamiętajcie, że jest to autostrada! Płacisz i jeżeli stoisz tam w korku z powodu remontów lub podobnych sytuacji - NIE MUSISZ PŁACIĆ!

  https://www.youtube.com/watch?v=rDH1J5jxcI8

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Chaua (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Ciągłe remonty, windowanie opłat, blokowanie remontów alternatywnych dróg i szlaków kolejowych, ot cała prawda o tym odcinku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie 3 pas ruchu

  jaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A gdzie 3 pas ruchu? I kiedy znikną bramki na rzecz jakiś winiet?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kiedy się zakończyły????????

  erwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  Odkąd pamiętam, to od przekazania A-4 do użytku trwają niekończące się remonty.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nigdy...

  i nigdy się nie zakończą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  nie rozumiesz o co chodzi ? widziałeś żeby tam faktycznie coś robili ? bo ja poza sporadycznymi przypadkami nie widziałem na tej "autostradzie" żadnych robotników, tylko zwężenia...
  więc tłumaczę...rozwiń całość

  nie rozumiesz o co chodzi ? widziałeś żeby tam faktycznie coś robili ? bo ja poza sporadycznymi przypadkami nie widziałem na tej "autostradzie" żadnych robotników, tylko zwężenia...
  więc tłumaczę - "remonty" zleca się po to, żeby były koszty, jak są odpowiednie koszty to nie ma podatków, a kto dostanie kontrakt na "remont" i co zrobi z pieniędzmi to przecież nie będziemy wnikać, co nie ?zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY