MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Krakowa planują linię tramwajową z Ruczaju do granic ze Skawiną. Jest już przetarg na koncepcję

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Nowa linia tramwajowa miałaby prowadzić od istniejącej pętli tramwajowej na Ruczaju ("Czerwone Maki") do nowoprojektowanej pętli tramwajowej w pobliżu węzła autostradowego A4 Kraków - Skawina albo do nowoprojektowanej pętli tramwajowo-autobusowej w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku osiedla Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego.
Nowa linia tramwajowa miałaby prowadzić od istniejącej pętli tramwajowej na Ruczaju ("Czerwone Maki") do nowoprojektowanej pętli tramwajowej w pobliżu węzła autostradowego A4 Kraków - Skawina albo do nowoprojektowanej pętli tramwajowo-autobusowej w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku osiedla Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego. Anna Kaczmarz
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji rozbudowy ul. Bunscha i budowy ul. Humboldta, budowy linii tramwajowej, rozbudowy ul. Skotnickiej wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ). Oferty przyjmowane będą do 22 marca 2024 roku.

Planowana inwestycja ma ułatwić podróżowanie w południowo-zachodniej części Krakowa. – Zadaniem projektanta, którego chcemy wyłonić w przetargu będzie zaproponowanie przynajmniej trzech wariantów koncepcji dla inwestycji, spośród których wskazane będzie rozwiązanie preferowane do dalszych prac. Będzie ono także stanowić podstawę do uzyskania decyzji środowiskowej. W ramach tego postępowania przeprowadzone będą konsultacje społeczne – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Zwycięzca przetargu ma opracować minimum 3 warianty rozbudowy ul. Karola Bunscha i budowy ul. Aleksandra Humboldta wraz z budową linii tramwajowej i rozbudowy ul. Skotnickiej, niezbędną infrastrukturą techniczną, poprzedzoną wielokryterialną analizą prognozy i makroanalizy ruchu oraz opracowaniem materiałów niezbędnych do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody na realizację przedsięwzięcia oraz uzyskanie w imieniu zamawiającego ostatecznej decyzji dla wariantu wynikowego.

Koncepcja ma obejmować:

  • rozbudowę ul. Bunscha na długości około 1,4 km;
  • budowę ul. Humboldta na długości około 1,3 km;
  • przebudowę/rozbudowę istniejącej ul. Skotnickiej od ul. ks. Trockiego do węzła autostradowego A4 Kraków - Skawina na długości ok. 1 km;
  • budowę linii tramwajowej wzdłuż wyżej wymienionych ulic (lub w zmodyfikowanym względem tych ulic przebiegów, jeżeli będzie to uzasadnione na podstawie przeprowadzonych przez wykonawcę analiz korytarzowych) wraz z budową pętli autobusowo-tramwajowej i z parkingiem park&ride w rejonie węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina dla wariantu A lub budowy linii tramwajowej wzdłuż ul. Bunscha z budową pętli autobusowo-tramwajowej i z parkingiem P&R w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku os. Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego - dla wariantu B (parking P&R może zostać zintegrowany także z jednym z zespołów przystankowych na trasie linii tramwajowej, jeżeli będzie to uzasadnione na podstawie przeprowadzonych przez wykonawcę analiz transportowych) ;
  • rozbudowę ul. Skotnickiej od węzła autostradowego A4 Kraków - Skawina do obwodnicy Skawiny (wariant I i II - na długości około 1 km); a także budowę, przebudowę skrzyżowań drogowych wzdłuż wymienionych ulic.

W zakresie infrastruktury tramwajowej wykonawca będzie musiał ująć:

  • W wariancie A: przebieg linii tramwajowej od istniejącej pętli Czerwone Maki wzdłuż ulic: Bunscha, Humboldta, Skotnickiej do nowoprojektowanej pętli tramwajowej w pobliżu węzła autostradowego A4 Kraków - Skawina.
  • W wariancie B: przebieg linii tramwajowej od istniejącej pętli Czerwone Maki wzdłuż ul. Bunscha do nowoprojektowanej pętli tramwajowo-autobusowej w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku osiedla Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego.

Wykonawca oprócz wspomnianych wariantów będzie miał również za zadanie opracowanie autorskich przebiegów układu torowego. Oczekiwania są też takie, że projektowana linia tramwajowa powinna przebiegać w pasie drogowym poza jezdnią, w pełnym wydzieleniu od ruchu samochodowego. W ramach wariantowania rozwiązań projektowych wykonawca będzie musiał też przewidzieć w miejscach, w których jest to możliwe oraz zasadne, wspólne pasy tramwajowo-autobusowe oddzielone od ruchu pojazdów indywidualnych, zoptymalizowane pod względem powiązania tras komunikacji zbiorowej oraz ruchu pieszego.

W ramach przygotowywanych inwestycji jest rozbudowa obwodnicy autostradowej Krakowa.

Parlamentarny zespół ds. Małopolski zajął się drogami: Nowa ...

"Warianty koncepcji powinny przedstawiać jedynie rozwiązania, które są możliwe i realne do wykonania. Dla opracowanych wariantów, wykonawca powinien przygotować wielokryterialną analizę porównawczą każdego z tych wariantów. Spośród zaproponowanych wariantów wykonawca zobowiązany jest do wskazania wariantu preferowanego w oparciu o m.in.: warunki ruchu, bezpieczeństwo, ekonomikę realizacji, niezbędną zajętość terenu, możliwość pozyskania terenu, opinie jednostek miejskich i wydziałów Urzędu Miasta Krakowa, rad dzielnic, etc. Dla wybranego przez zamawiającego wariantu wynikowego, wykonawca zobowiązany jest do uzyskania ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody na realizację przedsięwzięcia. Wariant wynikowy może być także kombinacją poszczególnych wariantów" - wskazano w zamówieniu przetargowym.

UOiK przeprowadził kontrole na stacjach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska