https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wraki zgarnięte z krakowskich ulic. Straż miejska usunęła porzucone samochody

Małgorzata Mrowiec
Straż Miejska Miasta Krakowa
Straż Miejska Miasta Krakowa
Krakowska Straż Miejska pochwaliła się efektami działań swoich podgórskich funkcjonariuszy na rzecz usuwania wraków samochodów. W ciągu dwóch dni udało się pozbyć pięciu takich zawalidróg. Wraki nie tylko zajmują cenne miejsca postojowe w mieście, mogą też zagrażać środowisku naturalnemu. Gdy porzucony, niezezłomowany samochód coraz bardziej niszczeje, szkodliwe płyny (np. oleje) wyciekają z niego i zanieczyszczają glebę czy wody gruntowe.

"Jednym z zadań strażnika rejonowego jest doprowadzenie do usunięcia pojazdów nieużytkowanych, znajdujących się w podległym mu rejonie. Prezentujemy efekty pracy podgórskich funkcjonariuszy z ostatnich 2 dni" - taki wpis zamieściła Straż Miejska Miasta Krakowa w mediach społecznościowych.

Strażnicy pokazali zdjęcia tych wraków - które prezentujemy też w naszej galerii.

Usunięto następujące pojazdy:

  • volvo - z ul. Myślenickiej
  • chevrolet - z ul. Mała Góra
  • mercedes - z ul. Daliowej
  • ford - z ul. Stojałowskiego
  • volkswagen - z ul. Przewóz

.

Nieużytkowane pojazdy powinno się wyrejestrować i poddać recyklingowi. Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.

Jak zaznacza Straż Miejska, w sytuacji, gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia - nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.

Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

  • brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
  • brak aktualnej polisy OC
  • uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
  • brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
  • zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazd.

Pojazdy nieużytkowane usuwane z ulic trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy.

Krakowska Straż Miejska końcem kwietnia podawała, ile do tamtego czasu udało jej się usunąć wraków w 2024 roku. W statystykach widniały wówczas 503 pojazdy nieużytkowane usunięte z krakowskich ulic od początku roku. "Mając na uwadze fakt, że strażnicy miejscy korzystają w tym celu z precyzyjnych, ale i często czasochłonnych przepisów, to jest to duża liczba" - podsumowywała Straż Miejska.

Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska