5 z 17
Zalipie słynie z oryginalnej sztuki ludowej, która powstaje...
fot. Archiwum UMWM

ZALIPIE (TARNÓW, NOWOPOLE)

Zalipie słynie z oryginalnej sztuki ludowej, która powstaje na ścianach domów, w mieszkalnych izbach, na piecach i krzesłach. Te bogate i niezwykle barwne kwiatowe kompozycje rozsławiły Zalipie na całym świecie.

Dziś w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów, w tym zagroda Felicji Curyłowej, dziś filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tradycyjne malunki można też zobaczyć na remizie strażackiej, przedszkolu i szkole oraz w kościele, którego całe wnętrze pokryte jest motywami kwiatowymi.

Tarnów to miasto, któremu warto poświęcić czas i uwagę podczas urlopu.

Tarnowskie stare miasto zachowało dawny, pochodzący z czasów lokacji w 1330 r., owalny kształt z centralnym prostokątnym rynkiem. Dziś rynek to renesansowy salon miasta. Dzięki Janowi Tarnowskiemu w XVI w. dotychczasowe drewniane domy zastąpiły piękne kamieniczki z podcieniami i ozdobnymi attykami. Na środku stoi ratusz, przebudowany w stylu renesansowym.

Ponad zabudowę starego miasta w Tarnowie wyrasta potężna bryła ceglanej katedry: trójnawowej bazyliki z wysoką na 72 m wieżą. Jej wnętrze to prawdziwe muzeum rzeźby renesansowej i manierystycznej: znajdują się tu nagrobki Tarnowskich oraz Ostrogskich.

Tarnów był przed stulecia domem dla licznej grupy Żydów. Dziś po dawnej dzielnicy żydowskiej można przespacerować się miejskim szlakiem. Wiedzie on m.in. do jedynej zachowanej pozostałości głównej tarnowskiej synagogi, czyli bimy (podwyższenie, na którym czytano fragmenty Tory), a także na rozległy kirkut (cmentarz żydowski).

Interesujące jest też Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Można tu zobaczyć jedyną w Europie ekspozycję poświęconą kulturze romskiej. Wizyta w Tarnowie to także okazja do zwiedzenia dwóch uroczych zabytków budownictwa drewnianego ze Szlaku Architektury Drewnianej. Bliżej centrum stoi kościół MB Szkaplerznej na Burku z 1458 r. Jego kształtna gotycka bryła kryje ładne wnętrze z barokową polichromią i cudownym obrazem Matki Boskiej z XVII w. Drugi kościół, pod wezwaniem św. Trójcy, wzniesiono ponad sto lat później. Kryta gontem świątynia z baniastym, barokowym hełmem wieży powstała w 1597 r.

W Nowopolu zaś można podziwiać niecodzienne miejsce, gdzie spotykają się wody Wisły i Dunajca. Rzeki łączą się, jednak ich wody nie mieszają się ze sobą, tworząc dwie różniące się od siebie kolorystycznie wstęgi.

6 z 17
Malowniczo położone pomiędzy Pieninami i Gorcami – Jezioro...
fot. Kamil Bańkowski (visitmalopolska)

OKOLICE JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO

Malowniczo położone pomiędzy Pieninami i Gorcami – Jezioro Czorsztyńskie, jeden z piękniejszych zakątków Małopolski. Powstało poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej.

Ciekawą formą zwiedzania zbiornika jest rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Statek Harnaś to pływająca kawiarnia, z której można podziwiać okalającą przyrodę oraz zabytki. Płynąc, z innej perspektywy można podziwiać Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na Półwyspie Stylchyn.

Oprócz atrakcji wodnych okolice jeziora oferują wiele innych. Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na Półwyspie Stylchyn, niedaleko osady Podbrzezie, znajduje się wyjątkowy skansen. To osada Czorsztyn Kluszkowce. Trafiły tutaj budynki pochodzące z dawnych Maniów, Kluszkowców i Czorsztyna, wsi, które dziś znajdują się pod taflą Jeziora Czorsztyńskiego.

Miłośnicy historii i legend koniecznie powinni zwiedzić dwa górujące nad taflą jeziora zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Na miłośników gór czekają pobliskie piesze szlaki Pienińskiego Parku Narodowego. Warto także odwiedzić pobliską górę Wdżar - jedno z najbardziej oryginalnych miejsc Małopolski.

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego poprowadzona jest jedna z najpiękniejszych tras rowerowych.

7 z 17
Jeziora Czchowskie i Rożnowskie to właściwie sztuczne...
fot. Archiwum UMWM

OKOLICE JEZIORA CZCHOWSKIEGO I JEZIORA ROŻNOWSKIEGO

Jeziora Czchowskie i Rożnowskie to właściwie sztuczne zbiorniki, powstałe dzięki spiętrzeniu wody na Dunajcu. Zalewy pełnią funkcję przeciwpowodziową, energetyczną oraz turystyczno-rekreacyjną. Obydwa akweny tworzą zespół zbiorników wodnych Rożnów-Czchów.

W Czchowie znajduje się baza spływów pontonowych i kajakowych. Wszystko wśród dzikiej przyrody i błogiej ciszy. Dla wielu atrakcją może też być przeprawa promami. Jeden z nich pływa między Czchowem a miejscowością Piaski Drużków, a drugi między Tropiem i Wytrzyszczką.

Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową Jeziora Czorsztyńskiego jest Gródek nad Dunajcem. Są tu kąpieliska, pola kempingowe i namiotowe oraz ośrodki letniskowe. Działają tu przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można się wybrać w rejs po jeziorze statkami „Jaskółka” i „Alka”.

Nieopodal brzegu Gródka nad Dunajcem jest Wyspa Grodzisko, która częściej zwana jest jednak potocznie „Małpią Wyspą ”. Aktualnie znajduje się tutaj zespół przyrodniczo – krajobrazowy, w którym chroni się ptactwo wodne. Obowiązuje zakaz wstępu.

W Znamirowicach, leżących na lewym brzegu akwenu, działa Yacht Club PTTK Beskid, stanowiący główną bazę żeglarstwa regatowego nad Jeziorem Rożnowskim. Ci, którzy potrafią żeglować mogą w Znamirowicach wypożyczyć żaglówkę.

Bartkowa-Posadowa to wieś letniskowa, leżąca nad niewielką, spokojną zatoką Jeziora Rożnowskiego z plażą i łagodnym zejściem do linii brzegowej jeziora. Z uwagi na łagodne zejście do wody istnieją tu doskonałe warunki do kąpieli, do wędkarstwa oraz uprawiania sportów wodnych.

Wokół Jeziora Rożnowskiego biegnie przepiękna trasa rowerowa. Ponadto, będąc w okolicach Jeziora Rożnowskiego możesz wstąpić do: winnicy Gródek w Zbyszycach, winnicy Zawadka koło Tęgoborzy, winnicy Nowizny koło Iwkowej.

W Znamirowicach znajduje się unikalny w skali światowej obiekt - tzw. „Most Stacha” jest największym na świecie kamiennym mostem zbudowanym przez jednego człowieka. Pan Jan Stach zbudował go własnoręcznie w latach 60. XX wieku, w zaledwie 3 lata. Efekty jego nadludzkiej pracy możemy oglądać i testować do dzisiaj.

8 z 17
Rabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, w którym oprócz...
fot. Sławomir Rakowski (visitmalopolska)/Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna

RABKA-ZDRÓJ (ZAWOJA, ZUBRZYCA GÓRNA, CHABÓWKA)

Rabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, w którym oprócz wspaniałego mikroklimatu można skorzystać z wielu atrakcji. Jedną z nich jest Park Zdrojowy – zabytkowy park w centrum miejscowości. Rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego aleja dr Jordana. W tej części parku mieści się Kawiarnia Parkowa, Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą. Warto też zobaczyć fontannę zwaną nerką, od jej kształtu.

Od drugiej strony park zamyka ul. Władysława Orkana. Idąc tą ulicą na południowy wschód po około 10 minutach można dotrzeć do zabytkowego kościoła św. Marii Magdaleny z 1606 r. Jest to drewniana budowla z dużą wieżą zwieńczoną gontowym hełmem z latarnią. Obecnie w kościele mieści się muzeum etnograficzne.

Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce, ciągnąca się na długości 10 km. To miejsce wymarszu na Babią Górę. W centrum Zawoi znajduje się drewniany kościół Św. Klemensa Papieża i Męczennika z 1888 r. - kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

9 km od centrum znajduje się skansen budownictwa regionalnego im. Józefa Żaka utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach. Kompleks tworzą trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolno stojąca piwnica ze spichlerzem. Tuż obok skansenu przebiega ścieżka dydaktyczna Babiogórskiego Parku Narodowego „Śladami Wawrzyńca Szkolnika” (3,5 km).

W Zubrzycy Górnej znajdziemy Orawski Park Etnograficzny – wspaniały skansen z tradycyjną zabudową, pochodzącą z tego regionu. Chałupy i zabudowania gospodarcze kryją oryginalne wyposażenie.

W Chabówce warto odwiedzić Skansen Taboru Kolejowego. Skansen słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi i innego taboru specjalnego.

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Smolasty gwiazdą tegorocznych juwenaliów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Smolasty gwiazdą tegorocznych juwenaliów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Akcja ratownicza w Dunajcu koło Tarnowa. Strażacy wyciągali z wody... byka

Akcja ratownicza w Dunajcu koło Tarnowa. Strażacy wyciągali z wody... byka

W Krakowie trwa festiwal Off Camera. Sebastian Dela w Miasteczku Festiwalowym

W Krakowie trwa festiwal Off Camera. Sebastian Dela w Miasteczku Festiwalowym

Zobacz również

Smolasty gwiazdą tegorocznych juwenaliów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Smolasty gwiazdą tegorocznych juwenaliów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć

Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagoga na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć