Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” jest organizowana od 1973 roku. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie po Beskidach. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest propagowanie historii i atrakcji regionu oraz aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.
51. sezon akcji rozpoczął się 2 kwietnia i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się w sumie kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.
Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.
Od górnika do medyka
Kolejna w tym sezonie wyprawa odbędzie się w niedzielę 17 września, a jej tytuł to „Od górnika do medyka”. Trasa liczy ok. 9 km. Oto jej punkty i atrakcje: Swoszowice – zabytki górnicze Swoszowic – ulica Szybisko – Park Zdrojowy (uzdrowisko) – Łysa Góra (274 m) – Wróblowice (kościół z XIX w. z ołtarzem górniczym) – Fort 51 ½ OW „Wróblowice” – Siarczana Góra.
Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na pętli autobusowo-tramwajowej Łagiewniki o godz. 8:40. Wymarsz na trasę o godz. 9:15. Zakończenie wycieczki jest planowane ok. godz. 15:30.
Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK
Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).
Więcej o akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” i jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.
Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
