Obwodowe komisje wyborcze muszą być powołane do 23 września 2019, ale kandydatów do nich można zgłaszać tylko do piątku 13 września 2019.
Kto może pracować w obwodowej komisji
Kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i może zostać zgłoszony do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje.
To oznacza, że np. w Krakowie kandydaci do pracy w obwodowych komisjach wyborczych muszą być mieszkańcami województwa małopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin województwa małopolskiego.
Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej.
Nie może być członkiem komisji:
- kandydat w wyborach,
- komisarz wyborczy,
- pełnomocnik wyborczy,
- pełnomocnik finansowy,
- urzędnik wyborczy,
- mąż zaufania lub obserwator społeczny,
Członkiem obwodowej komisji nie może być osoba spokrewniona z kandydatem, nie może być jego małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią (tzw. wstępnym), synem, córką, wnukiem, wnuczką (tzw. zstępnym), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia – ale w sytuacji, gdy kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja.
Gdzie się zgłosić
Wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Sejmu i Senatu, powinien zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Kontakt z komitetem warto nawiązać wcześniej, bo jego przedstawiciel musi przygotować wszystkie dokumenty dla wszystkich zgłaszanych kandydatów. Samodzielnie można przyjść do urzędu gminy w ostatnim dniu.
Samo zgłoszenie nie gwarantuje pracy przy wyborach. Jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc w komisjach, składy komisji zostaną wybrane w drodze losowania.
Ile można zarobić
O wysokości diet dla przewodniczących, zastępców przewodniczących oraz członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, w wyborach Prezydenta RP oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała przed majowymi eurowyborami.
Wtedy z 200 do 500 złotych PKW podniosła diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Zastępcy przewodniczących dostaną 400 złotych (wcześniej: 180 zł), a członkowie tych komisji - 350 zł (wcześniej: 160 zł).
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki
