https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne: Jest problem ze wspólną listą Niemców i Ślązaków

Agata Pustułka
PKW zdecyduje, czy zarejestrować wspólne listy Niemców i Ślązaków. Konstytucjonaliści uważają, że decyzja może być negatywna. [Klikaj w zdjęcia i czytaj opinie naukowców i polityków]

15 września o północy mija termin składania list kandydatów w wyborach do parlamentu. Zarejestrowany w zeszły czwartek Komitet Mniejszości Niemieckiej "Zjednoczeni dla Śląska", w którym mniejszość na pierwsze miejsca w pięciu okręgach województwa zaprosiła reprezentantów śląskich organizacji, może mieć jednak problem z rejestracją. Kontrowersje budzi fakt, czy taki komitet będzie mógł skorzystać z ominięcia 5-procentowego progu wyborczego, co jest wymogiem dla innych komitetów.

- Celem ustawodawcy było obdarzenie tym przywilejem wyłącznie komitetów wyborczych mniejszości narodowych, a nie jakichkolwiek innych komitetów. Polski ustawodawca, sięgając do najlepszych tradycji Rzeczypospolitej wielonarodowej, pragnął w ten sposób upodmiotowić, to jest realnie zwiększyć możliwości reprezentowania mniejszości narodowych w parlamencie. W praktyce bowiem realne możliwości osiągnięcia czy przekroczenia bariery 5-procentowej przez komitet którejkolwiek mniejszości narodowej w Polsce należy ocenić jako znikome - ocenia prawnik prof. Andrzej Bisztyga z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W sprawie rejestracji Komitetu Mniejszości Niemieckiej wypowiedział się też publicysta Piotr Semka, który w wywiadzie dla "Frondy" stwierdził, że poprzez decyzję PKW państwo polskie "pozwala separatystom na obchodzenie prawa". Według jego opinii uleganie presji śląskich środowisk przez PO, która popiera uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, jest lekceważeniem polskiej racji stanu.

Jednak PO także krytycznie podchodzi do rejestracji komitetu i startu z niej Ślązaków do Sejmu. W dużym stopniu PO i reprezentanci śląskich organizacji mają wspólny elektorat.

Przeciwnikiem powstania Komitetu Mniejszości Niemieckiej jest europoseł PO Marek Plura, który przecież krytykował nawet byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego za zbyt ostry kurs wobec autonomistów. Można zaryzykować twierdzenie, że żadnemu środowisku nie jest na rękę start "Zjednoczonych dla Śląska".

- Na najbliższej sesji sejmiku zapytam radnych z RAŚ, czy nie powinni może znów opuścić koalicji z PO, bo już naprawdę nie wiadomo, czyje interesy reprezentują - mówi radny Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Komentarze 69

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bytomianin
Zasadniczo, nieporozumieniem jest sam fakt istnienia prawa umożliwiającego ominięcie jakiegokolwiek progu wyborczego. Jaki jest sens aby reprezentacja 150 tysięcy osób mogła mieć wpływ na sprawy dotyczące wszystkich dziedzin życia społecznego w 38 milionowym kraju?. To jest uprzywilejowanie kilku polityków, którzy mają mówiąc kolokwialnie załatwione stołki. Mniejszość Niemiecka powinna mieć wpływ na sprawy dotyczące gmin,miast, ewentualnie województw gdzie takowa mniejszość istnienie, i jest na tyle prężna i znaczna iż jest w stanie w równych warunkach prawa otrzymać mandaty w radzie miasta,gminy, województwa. Nawet procedura która umożliwia wprowadzenie dwujęzyczność jest niedemokratyczna, ponieważ demokracja to rządy większości, a wystarczy 25% mniejszość, by swobodnie wprowadzić dwujęzyczność, czego większość może sobie nie życzyć, i tak by zapewne było, dlatego nie stosuje się w naszym kraju procedur demokratyczny, w myśl zasady, że demokracja jest dobra wtedy, jak ludzie myślą tak jak władza. Tylko w gminach i miastach gdzie w ważnym referendum wygrała by opcja dwujęzyczności, takowa dwujęzyczność winna być wprowadzona.
Cóż niech puentą będą słowa posła Sienkiewicza(Platforma Obywatelska), że nasz kraj istnieje tylko teoretycznie. Jak długo jeszcze będziemy to jako Polacy tolerować?.
a
a kiedy nie był problem
w tym państwie Polskim z mniejszością Ślązaków i Niemców

Polska tak jak Izrael nienaruszalna narodowo od 1945 coś dodać ?
; )
ojczyzna ziemska
O/Śląsk ze swoją odmiennością historyczną, tradycją i historim
Z
Zmostu
Kontynuujesz tradycje opy z Auschwitz?
Jesteś bardzo dzielny...
h
hehehe
co tam godosz gorolu zesrany
K
Katowiczanin
To zesraniec sam powiedzioł ze sra Na Slazaków a Slaską krew mo w rzici
R
Rybniczanin-Ślonzok
a mie je ganba za takich co gorolom d*** liżą i sa pachołkami Warszawy
T
Tyta
Oni by ci tyz hyntnie do miecha nakopali
H
Hyniek
Popierwsze - nie Niemcy -tylko w wiekszosci zgermanizowani Polacy razem z Slazakami czyli tez Lechitami. Niekiedy jak widza takich Slazokow-dupolizow to jest mi wstyd za nich!!!!!!!
Takie z nich niemcy jak z Merkel
P
Przykleić się
Myślę podobnie,tylko jednocześnie uważam,że dobrze robią współpracując z niemiecką mniejszością.
Spójrz jak Polacy traktują Ślązaków.
Nie chcą uznać j.śląskiego nawet na tych zasadach,jak uznali kaszubski.
To smutne,niedemokratyczne i zaborcze.
W państwie wszyscy obywatele powinni mieć możliwość samookreślenia,pielęgnowania swej kultury.A w tym państwie za ŚLĄZAKÓW CHCĄ TO ROBIĆ PARTIE POLITYCZNE .
Nie tędy droga Panie Hawranek.
g
gość
Nie wiesz, kto to jest Ślązak? To CZŁOWIEK. Człowiek mający godność i WŁASNĄ TOŻSAMOŚĆ.
Czy ty myślisz inaczej?
S
Sandman
I kolejny raz proponuja zakład, że ŻODYN Ślonzojcz nie dostanie się z tej Volkslisty do Syjmu. Jacyś chętni? Niy widza. Gniecie sie ze strachu Ślonzojcze jak żiletka polsilver przi golyniu, hehehehe
t
trol to trol
a ty nim jesteś.Nie mów,że na usługach PO.Sądzę,że na usługach twej przeszłości,która niestety,a może dobrze-już ci nie zapłaci!
P
Przeciw nienawiści
Ciebie to powinni ludzie nienawidzić,ale cóż,taki jesteś,co nie znaczy,że powinni cię akceptować.
P
Przeciw nienawiści
Ciebie to powinni ludzie nienawidzić,ale cóż,taki jesteś,co nie znaczy,że powinni cię akceptować.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska