10 kandydatów na radnych nie zostanie ujęta na listach wyborczych przy głosowaniu do rad gmin. To jednak nie jest powód do zmartwienia, przeciwnie bez wyborów zostali radnymi. Tak stało się w pięciu gminach: Czernichów, Liszki, Michałowice, Słomniki, Sułoszowa.
Gminne komisje wyborcze podjęły uchwały o uznaniu tych kandydatów za radnych nowej pięcioletniej kadencji. To dlatego, że ci kandydaci w swoich okręgach nie mieli konkurentów. Na jeden mandat przypadał jeden kandydat i automatycznie został radnym.
Wszyscy, którzy zostali radnymi bez głosowania pochodzą z jednomandatowych okręgów wyborczych, gdzie obowiązują wybory większościowe, czyli radnym zostaje ten, kto uzyska najwięcej głosów. Takie wybory są w gminach do 20 tys. mieszkańców - w powiecie krakowskim jest ich 13. Zaś w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, których w powiecie krakowskim jest 4, obowiązuje system proporcjonalny. Mandaty uzyskuje się proporcjonalnie do wyników całej listy kandydatów.
Najwięcej radnych nowej kadencji jest w gminie Słomniki aż czterech kandydatów. Wszyscy są z KWW Wspólna Gmina, który wystawia jedynego w tej gminie kandydata na burmistrza Pawła Knafla. Jednak w przypadku burmistrza głosownie będzie na „tak” lub „nie”.
Radnymi są: Maria Jagła (60 lat) z Kępy - okręg nr 6; Jolanta Wanda Jamborska (60 lat) z Polanowic - okręg nr 8; Grzegorz Edwin Płażek (54 lata) z Muniakowic -okręg nr 13; Beata Maria Żak (51 lat) z Prandocina - okręg nr 14. - Pierwszy raz zdarzyło mi się zostać radną nim doszło do głosowania. Do tej pory zawsze miałam konkurencję, a jestem radną od czterech kadencji, teraz będzie piąta z takimi bezstresowymi wyborami - mówi Maria Jagła. - Gdy startuje się z kontrkandydatami, to zawsze jest stres, bo niezależnie od tego jak człowiek się stara wyborcy mogą wybrać nową osobę - mówi.
Grzegorz Płażek jest radnym od dwóch kadencji. Uważa że nikt z nim nie konkuruje, bo mieszkańcy uznali go za dobrego radnego. - Pracuję na miejscu, prowadzę gospodarstwo, hoduję świnie, jeżdżę ciągnikiem, uprawiam pole, sadzę czosnek i staram się pomagać ludziom z Muniakowic, ale pracuję też dla mieszkańców Prandocina Iłów i Janikowic. Zabiegam, żeby mieli utwardzone drogi, oświetlenie. Jeśli trzeba wykosić trawę w rowie przy remizie, to nie szukam kogoś kto to zrobi, sam biorę kosę i koszę. Jestem też członkiem Izby Rolniczej i Stowarzyszenia Czosnek Galicyjski - mówi.
W Czernichowie jest dwoje radnych, którzy otrzymali mandat na nową kadencję. To: Marian Dudek (59 lat) z Dąbrowy Szlacheckiej - okręg nr 3 i Małgorzata Anna Dzierwa (46 lat) z Kamienia - okręg nr 4. Obydwoje są wystawieni przez KWW Wspólna Gmina Czernichów, który zarejestrował też kandydata na wójta - urzędującego obecnie Szymona Łytka.
- Jestem radnym od pięciu kadencji i otrzymałem mandat na szóstą. Kilka kadencji temu już tak się zdarzyło, że nie miałem kontrkandydata - mówi Marian Dudek. Zaznacza, że poszukiwanie kontrkandydata dla niego były intensywne, ale bezskuteczne. Wylicza, co udało mu się zrobić dla swojej wsi. - Mamy wodociąg, gazociąg, oświetlenie uliczne, place zabaw. Nie potrzebuję prowadzić kampanii, ale pracuję na rzecz swojego komitetu i proszę o poparcie dla niego, nie o głos dla siebie - dodaje.
W gminie Liszki mandat ma Sławomir Stanisław Kącik (31 lat) z Mnikowa, wystawiony przez KW PiS. W Michałowicach radną na nową kadencję została już Zofia Barbara Puchalska-Wilk (64 lata) z Michałowic - okręg nr 3. Gmina Sułoszowa ma dwóch radnych nowej kadencji, obaj z Wielmoży: w okręgu nr 13 - Jan Pieszczek (52 lata), wystawiony przez komitet KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz w okręgu nr 15 - Adam Jan Bąk (48 lat) wystawiony przez KW PSL. - Nowa kadencja będzie moją trzecią - mówi Adam Bąk. - Myślę, że mieszkańcy doceniają to, co robimy dla nich, bo współpracujemy z Janem Pieszczkiem, choć jesteśmy z różnych komitetów. U nas nie liczy się przynależność partyjna, ale człowiek. Pracy mamy dużo i cała rada działa zgodnie - dodaje radny Bąk.
Gminy, komitety i kandydaci na radnych
Czernichów: komitetów 6, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 34.Igołomia Wawrzeńczyce: komitetów 5, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 36.
Iwanowice: komitetów 5, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 46.
Jerzmanowice-Przeginia: komitetów 4, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 31.
Kocmyrzów-Luborzyca: komitetów 7, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 43.
Krzeszowice: wybory proporcjonalne - komitetów 6, miejsc w radzie gminy 21, zarejestrowanych kandydatów 116, (6-8 mandatów w 3 okręgach wielomandatowych).
Liszki: komitetów 7, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 45.
Michałowice: komitetów 6, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 35.
Mogilany: komitetów 5, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 45.
Skała: komitetów 6, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 45.
Skawina: wybory proporcjonalne - komitetów 5, miejsc w radzie gminy 21, zarejestrowanych kandydatów 68, (5-6 mandatów w 4 okręgach wielomandatowych). Słomniki: komitetów 5, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 29.
Sułoszowa: komitetów 4, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 30.
Świątniki Górne: komitetów 7, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 35.
Wielka Wieś: komitetów 5, miejsc w radzie gminy 15, zarejestrowanych kandydatów 30.
Zabierzów: wybory proporcjonalne - komitetów 5, miejsc w radzie 21, zarejestrowanych kandydatów 103, (5-6 mandatów w 4 okręgach wielomandatowych).
Zielonki: wybory proporcjonalne - komitetów 2, miejsc w radzie 21, zarejestrowanych kandydatów 53, (5-6 mandatów 4 okręgach wielomandatowych).
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy