

Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłaby pani najlepszym burmistrzem spośród kandydatów, co panią wyróżnia?
Aleksandra Czucz to wybór zmiany bez oderwania od przeszłości, historii i symboli miasta. Ja nie obiecuję, tylko prezentuję jak najbardziej realne przedsięwzięcia, dostosowane do aktualnej i najbliższej sytuacji społecznej oraz gospodarczo – ekonomicznej naszej gminy. Praca w samorządzie nauczyła mnie myśleć przede wszystkim realnie- planować ale brać pod uwagę przede wszystkim możliwe do osiągnięcia rezultaty z posiadanych do dyspozycji środków (zarówno finansowych, jak i prawnych). Chcę zwiększyć udział mieszkańców w procesie zarządzania gminą oraz pobudzić naszą gminę we wszystkich najważniejszych aspektach jej funkcjonowania. Na pierwszym miejscu największy potencjał gminy czyli ludzie- mieszkańcy, przedsiębiorcy, pracownicy urzędu i jednostek podległych. Wyróżnia mnie program- czyli jego realność oraz bezpartyjność- czyli brak z góry nałożonych instrukcji.
Jakie trzy sztandarowe, najważniejsze inwestycje, planuje pani zrealizować po ew. objęciu stanowiska burmistrza?
Przede wszystkim wyrównanie różnic pomiędzy obszarami gminy w zakresie bezpieczeństwa. To wybudowanie dróg, chodników, oświetlenie miejsc, które tego wymagają.
Następna inwestycja to komunikacja- w zakresie transportu rowerowego to połączenie istniejących ścieżek rowerowych oraz budowa nowych, połączenie Chrzanowa ze stolicą Małopolski, zmiana częstotliwości kursów, zwiększenie oferty biletowej (więcej biletów czasowych).
Kolejną inwestycją jest budowa platformy internetowej widzisz=powiadom. To narzędzie dzięki, któremu mieszkańcy, przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy będą mogli zgłaszać burmistrzowi i urzędnikom, poprzez stronę internetową lub osobiście, zaobserwowane problemy, swoje potrzeby i pomysły.
W Chrzanowie brakuje nowych mieszkań. Ma pani konkretny pomysł jak rozwiązać ten problem? Gdzie takowe miałby powstać i jaki były system finansowania ich budowy?
Z tego co mi wiadomo, w przyszłym roku ruszy budowa mieszkań przy ulicy Partyzantów w Chrzanowie (teren został już sprzedany inwestorowi). Na pewno należy w dalszym ciągu starać się o wsparcie budowy mieszkań z programu rządowego (Mieszkanie 500+). Uważam, że budowę powinien finansować inwestor- burmistrz powinien natomiast zadbać o uzbrojenie terenów, które można wykorzystać pod budowę. W ten sposób inwestor kupując lub dzierżawiąc dany obszar nie musi już tracić czasu na uzyskanie wszystkich pozwoleń i uzbrojeń.
Jakie inwestycje chciałaby pani zrealizować w zakresie sportu i rekreacji. Czy gmina jest w stanie zrealizować projekt „cztery kąty”, wybudować stadion sportowy?
Jako burmistrz będę wyrównywać różnice na terenie gminy. To budowa (tam gdzie ich brak), rewitalizacja lub doposażenie boisk lub sal gimnastycznych w poszczególnych częściach gminy. To łączenie i budowa nowych ścieżek rowerowych. W chwili obecnej Gminy nie stać na realizację projektu „4 Kąty” i budowę stadionu sportowego, ale takie miejsce jest mieszkańcom bardzo potrzebne. Jako burmistrz będę starać się pozyskać w pierwszej kolejności środki zewnętrze (i tu nie mówimy tylko ośrodkach unijnych ale również krajowych) na tą inwestycję. Jeśli chodzi o kredyt, który wiąże się z zadłużeniem gminy- to byłaby to ostateczność.
Jakie ma pani pomysły w zakresie polityki społecznej? Czy i ew. jak chciałaby pani wspierać mieszkańców gminy?
Należy podjąć działania tzw. dedykowane- dla określonych grup osób, które najczęściej korzystają z pomocy społecznej. W tym celu we współpracy z instytucjami zajmującymi się polityką społeczną (OPS, Powiatowy Urząd Pracy) oraz organizacjami pozarządowymi wypracuję katalog usług dla poszczególnych osób (borykających się z ubóstwem, bezrobociem, trudną sytuacją na rynku pracy, problemami alkoholowymi itp.).
Jakie są pani plany w zakresie rozwoju gospodarczego gminy?
Rozwój gospodarczy gminy wiąże przede wszystkim z jednoczesnym budowanie marki. Kiedy gmina Chrzanów stanie się miejscem przyjaznym i lubianym przez samych mieszkańców, będzie również atrakcyjna dla przedsiębiorców i nowych inwestorów. Należy również skorzystać i zachęcić inwestorów do lokowania swoich firm na terenie naszej gminy poprzez uzbrojenie działek oraz ich odpowiednią promocję na stronie gminy. Tereny inwestycyjne powinny mieć swoje miejsce na stronie urzędu, zdjęcie geodezyjne i z drona, dokładny opis. Musimy również wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą nowa Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Ustawa zakłada, że cały obszar Polski przeznaczony na działalność gospodarczą jest jedną strefą inwestycji. Nowe inwestycje będą mogły być objęte pomocą publiczną niezależnie od miejsca ich lokalizacji – zniknęły zatem ograniczenia terytorialne w postaci granic obecnych SSE.
Jaki jest pani pomysł na transport, drogi lokalne, obwodnice, połączenie z aglomeracjami?
Tak jak powiedziałam już wcześniej- przede wszystkim należy zadbać o to by wyrównać różnice pomiędzy obszarami gminy- wybudować drogi i chodniki tam gdzie ich brak. Należy przywrócić transport publiczny do Krakowa, zwiększyć częstotliwość autobusów, wzbogacić ofertę biletową.
Problem odoru z wysypiska w Balinie. Jak go rozwiązać? Czy gmina powinna opuścić struktury ZMGK?
Gmina nie powinna opuścić struktur ZMGK, ale na pewno należy podjąć pełną współpracę ze wszystkimi użytkownikami ZGOK w Balinie, w zakresie możliwości zmniejszenia skutków odoru. Po pierwsze należy ustosunkować się do wytycznych podanych przez WIOŚ w Krakowie i wypracować założenia do wdrożenia w zakresie odpadów zielonych (może być to zmniejszenie ilości składowanych odpadów, przesuszanie trawy, niewiązanie worków lub zbieranie odpadów zielonych do specjalnych kontenerów). Wszyscy użytkownicy wysypiska powinni podjąć te same kroki, ponieważ zmiana sposobu odbioru odpadów tylko i wyłącznie przez Gminę Chrzanów, bez dostosowania się Gminy Libiąż, Trzebinia oraz Miasta Jaworzno nigdy nie zminimalizuje powstałego problemu.
Jakie są pani doświadczenia w samorządzie i dotychczasowe sukcesy zawodowe?
Pracę w samorządzie województwa rozpoczęłam 1 października 2009 roku czyli ponad 9 lat temu. Przez ten okres cały czas pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w Wydziale Terenów Wiejskich, gdzie zajmuję się m.in. promocją obszarów wiejskich oraz pisaniem, realizacją i rozliczaniem projektów unijnych. Moim największym sukcesem zawodowym, który umożliwił mi awans stanowiskowy, była koordynacja w 2011 roku organizacji Międzynarodowej Konferencji „Podejście LEADER po 2013 roku wobec nowych wyzwań dla rozwoju obszarów wiejskich Europy". Celem spotkania było wypracowanie założeń dotyczących głównych celów, zasad i obszarów wsparcia w kolejnym okresie programowania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W konferencji wzięło udział 140 przedstawicieli instytucji zajmujących się tematyką wdrażania podejścia LEADER z ponad 20 krajów.

Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłby pan najlepszym burmistrzem spośród kandydatów, co pana wyróżnia?
Jestem kandydatem bezpartyjnym i posiadam odpowiednio wysokie kwalifikacje w różnych obszarach aby sprostać tej funkcji. Znam doskonale problemy mieszkańców miasta. Jako burmistrz będę blisko ludzi, chcę słuchać i słyszeć to co mają do powiedzenia.
Jakie trzy sztandarowe, najważniejsze inwestycje, planuje pan zrealizować po ew. objęciu stanowiska burmistrza?
Po pierwsze: Aleja Henryka na nowo – otworzymy ją dla ludzi, stworzymy nowe stoiska, gdzie prezentować się będą, za minimalną opłatą, lokalni przedsiębiorcy. Uczynimy fragment Alei Henryka (od skrzyżowania z ul. Sądową do ul. Grunwaldzkiej) deptakiem z ogródkami kawiarnianymi, miejscem wystaw, kreatywnych działań. Kluczowymi inwestycjami będą także: basen na Kątach oraz dzienny dom seniora.
W Chrzanowie brakuje nowych mieszkań. Ma pan konkretny pomysł jak rozwiązać ten problem? Gdzie takowe miałby powstać i jaki były system finansowania ich budowy?
Na pewno realizacja rządowego programu Mieszkanie+, jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Odpowiednie wykorzystywanie gminnej spółki TBS. Dopilnuję aby powstały w gminie odpowiednie plany zagospodarowania przestrzennego.
Jakie inwestycje chciałby pan zrealizować w zakresie sportu i rekreacji. Czy gmina jest w stanie zrealizować projekt „cztery kąty”, wybudować stadion sportowy?
Jeśli mniejsza od Chrzanowa Trzebinia „udźwignęła” wielomilionową inwestycję nad Balatonem, Chrzanów także stać na przebudowę basenu na Kątach. Podzielimy inwestycję na etapy i ją zrealizujemy, zaczniemy od basenu, w dalszej części stadion. Ponadto stworzymy sieć ścieżek rowerowych we współpracy z Jaworznem.
Jakie ma pan pomysły w zakresie polityki społecznej? Czy i ew. jak chciałby pan wspierać mieszkańców gminy?
Na pewno stworzymy dzienny dom seniora – nie chcę na tym etapie wskazywać lokalizacji, ale marzyłby mi się ośrodek dla aktywnych seniorów w okolicach nowej odsłony Alei Henryka – miejsca spotkań naszych mieszkańców.
Jakie są pana plany w zakresie rozwoju gospodarczego gminy?
Każdy inwestor może liczyć na pełne wsparcie gminy w obszarach jej kompetencji. Będę dbał o pełną otwartość działań i merytoryczne wsparcie przyszłych inwestorów. Moje oczekiwanie od nich to zapewnienie godnych i dobrze płatnych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy.
Jaki jest pana pomysł na transport, drogi lokalne, obwodnice, połączenie z aglomeracjami?
Komunikacja do Krakowa oparta o szybką kolej aglomeracyjną, to jednak inwestycja realizowana już teraz przez PKP. Komunikacja na Śląsk w oparciu o ścisłą współpracę z Jaworznem.
Problem odoru z wysypiska w Balinie. Jak go rozwiązać? Czy gmina powinna opuścić struktury ZMGK?
Jako mieszkaniec Katów zrobię wszystko, aby zlikwidować ten problem. Musimy do tego zaangażować nie tylko ościenne gminy, ale i głównego udziałowca składowiska. Nad formułą funkcjonowania Związku na pewno warto się pochylić – jednak deklarację w tej sprawie złożę po poznaniu opinii pozostałych burmistrzów.
Jakie są pana doświadczenia w samorządzie i dotychczasowe sukcesy zawodowe?
Przez dwie kadencję (2006-10, 2010-14) byłem wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Chrzanowie, wiele lat działam dla mojego osiedla Kąty. Zawodowo jestem oficerem Państwowej Straży Pożarnej, dzisiaj nadal czuwam nad bezpieczeństwem mieszkańców pracując w Jaworznie.

Proszę o "wypowiedź": dlaczego byłby pan najlepszym burmistrzem spośród kandydatów, co pana wyróżnia?
Uważam, że w tej chwili jestem w stanie zrobić najwięcej dla gminy Chrzanów i jej mieszkańców. Wierzę, że gdy zostanę burmistrzem, będę miał wsparcie ze strony nie tylko lokalnego samorządu, ale również rządu. Doskonale wykorzystuje to prezydent sąsiedniego Jaworzna, z którego należy brać przykład. W moim programie wyborczym są tylko te propozycje, które jestem w stanie zrealizować. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Uważam, że dochody naszej gminy wystarczają zarówno na administrację, jak i inwestycje, ale chcąc rozwijać się należy pozyskiwać środki zewnętrzne.
Jakie trzy sztandarowe, najważniejsze inwestycje, planuje pan zrealizować po ew. objęciu stanowiska burmistrza?
Przywrócenie i zaadaptowanie w przestrzeń publiczną rzeki Chechło – Bulwary Miejskie (trasy rowerowe, biegowe, nordic walking, do jazdy na rolkach, mini boiska, mini plaże, grilowiska, psi park)
Zrównoważony rozwój infrastruktury społecznej : szkół , przedszkoli i żłobka (rozbudowa szkoły podstawowej nr 6 - powstanie tam kompleks szkolno - przedszkolny, rozbudowa przedszkola na os. Kąty, budowa sali gimnastycznej w szkole podstawowej w Balinie)
Szybkie zakończenie inwestycji – budowy nowej przychodni na os. Młodości.
W Chrzanowie brakuje nowych mieszkań. Ma pan konkretny pomysł jak rozwiązać ten problem? Gdzie takowe miałby powstać i jaki były system finansowania ich budowy?
Według powszechnie dostępnych informacji około 150 mieszkań ma wybudować deweloper w rejonie ulicy Partyzantów. A więc oferta mieszkań ewidentnie się zwiększy. Chcemy systematycznie udostępniać tereny pod budownictwo mieszkaniowe oraz uchwalić całościowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znacznie ułatwi to zabudowę miasta i równocześnie opanuje pewien chaos urbanistyczny panujący w gminie. Oczywiście będzie również konieczna rozbudowa niezbędnej infrastruktury do tego celu, ale istnieje tu możliwość skorzystania z rządowego programu budowy dróg lokalnych. Konieczne będzie też kontynuowanie programu Mieszkanie Plus.
Jakie inwestycje chciałby pan zrealizować w zakresie sportu i rekreacji. Czy gmina jest w stanie zrealizować projekt „cztery kąty”, wybudować stadion sportowy?
Zacytuję dosłownie nasz program wyborczy i będzie to odpowiedź wyczerpująca na to pytanie:
Budowa parku wodnego na os. Kąty.
Przewrócenie Akademii Piłkarskiej do struktur MOKSiR i szkolenie młodzieży przez jednostkę gminną.
Piłka ręczna jako wiodąca dyscyplina sportowa w Chrzanowie – wsparcie organizacyjne i finansowe dla rozwoju tej dyscypliny.
Budowa wielofunkcyjnego Stadionu Miejskiego – Osiedle Kąty.
Stworzenie nowego, czytelnego sytemu stypendiów, nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe (obecnie, faktycznie tylko MTS)
Wyznaczenie profesjonalnych tras biegowych i nordic walking we współpracy np. z Lasami Państwowymi
Tworzenie nowych i właściwe utrzymanie tras rowerowych.
Jakie ma pan pomysły w zakresie polityki społecznej? Czy i ew. jak chciałby pan wspierać mieszkańców gminy?
I znów nasz program wyborczy:
Karta Mieszkańca Gminy Chrzanów – utworzenie na wzór kart dużej rodziny.
Karta Seniora – ulgi dla osób po 60 roku życia - w sferze usług publicznych i komercyjnych.
Utworzenie ośrodków wsparcia dziennego – dziennych domów pobytu dla osób starszych (wykorzystanie programu senior+).
Rozwój usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych (usługi powinny być świadczone w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy).
Rozszerzenie gminnych programów profilaktycznych.
Współpraca PCPR-em i Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.
Organizacja corocznej imprezy promującej rodzinę.
Tworzenie nowych ośrodków wsparcia dziennego – świetlic środowiskowych.
Powrót świetlic środowiskowych do części szkół podstawowych na terenie miasta i sołectw.
Rozwój mieszkań chronionych.
Jednorazowe wsparcie finansowe dla matek, które urodzą dziecko – dla wszystkich mieszkańców gminy – bez względu na kryterium dochodowe.
Jakie są pana plany w zakresie rozwoju gospodarczego gminy?
Chcemy zrewitalizować gospodarczo obszar byłego Fabloku. Na terenie naszej gminy są też duże zorganizowane tereny, które mogą zostać wykorzystane przemysłowo. Pomimo iż znajdują się w rękach prywatnych, to właściciele tych terenów są chętni do ich zagospodarowania komercyjnego. Do tego potrzebna jest sensowna polityka przestrzenna, o czym wspominałem wcześniej.
Jaki jest pana pomysł na transport, drogi lokalne, obwodnice, połączenie z aglomeracjami?
Modernizacja linii kolejowej jest w toku. Planujemy utworzenie (organizacja/budowa) centrum komunikacyjnego (przesiadkowego), m.in. dworca komunikacji miejskiej, umożliwiającego wykorzystanie różnych środków transportu (komunikacji publicznej, roweru, samochodu). Planujemy podjąć:
Działania na rzecz odbudowy dworca kolejowego w Chrzanowie.
Działania zmierzające do dalszej modernizacji taboru.
Chcemy zweryfikować i dostosować rozkłady jazdy do potrzeb mieszkańców.
Wprowadzić bilet w ramach komunikacji zintegrowanej.
Zapewnić bezpłatne przejazdy dla młodzieży szkolnej oraz ulgi w przejazdach dla seniorów (osoby po 60 roku życia).
W ramach programu gospodarki niskoemisyjnej tanie bilety całoroczne dla wszystkich mieszkańców.
Bardzo ważnym tematem jet budowa obwodnic Chrzanowa, tak aby wyprowadzić ruch samochodowy z centrum miasta (ul. Krakowska)
Problem odoru z wysypiska w Balinie. Jak go rozwiązać? Czy gmina powinna opuścić struktury ZMGK?
Konieczna jest natychmiastowa likwidacja tej uciążliwości. Rozważamy reorganizację ZMGK łącznie z opuszczeniem struktur związku i przejęcia bezpośredniego nadzoru nad RPWiK przez gminy. Na obecnym etapie analizujemy każdą opcję.
Jakie są pana doświadczenia w samorządzie i dotychczasowe sukcesy zawodowe?
Od 2002 roku nieprzerwanie sprawuję radnego w gminie, a obecnie w powiecie. Od 2014 pełnię funkcję Wicestarosty Chrzanowskiego. Absolwent politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych na kierunku menadżer ekonomii społecznej. W przeszłości pracownik UM w Trzebini oraz starostwa w Chrzanowie.