Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory sołtysów wyprzedzą wybory samorządowe. Podkrakowskie gminy organizują głosowanie na gospodarzy wsi, a kandydatów mało

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W większości gmin wybory sołtysów są organizowane w lokalach wyborczych. Mieszkańcy idą do urn
W większości gmin wybory sołtysów są organizowane w lokalach wyborczych. Mieszkańcy idą do urn Malgorzata Genca W większości gmin wybory sołtysów są organizowane w lokalach wyborczych. Mieszkańcy idą do urn
Najbliższa niedziela, 3 marca 2024 r. będzie wyborcza dla niektórych mieszkańców podkrakowskich wiosek. Rozpoczęły się wybory sołtysów. Do urn wybierają się mieszkańcy gminy Michałowice i niektórych wiosek w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Co ciekawe, nie ma wielu chętnych kandydatów na sołtysów. Często zdarza się, że zgłaszany jest jeden kandydat. W gminie Liszki było nawet tak, że w jednej wiosce nie zgłosił się żaden kandydat w terminie wyborów.

W większości gmin podkrakowskich są pięcioletnie kadencje sołtysów. Zaczynały się z początkiem 2019 roku i teraz organizuje się kolejne. W niektórych gminach jak np. Skawina sołeckie wybory odbyły się już w stycznia 2023 r. Na 16 sołectw w 11 zgłoszono po jednym kandydacie, ale głosowanie przeprowadzano wskazując za lub przeciw. W innych gminach wybory będą w tym roku.

3 marca idą do urn

W najbliższą niedzielę, 3 marca 2024 r. wybory sołtysów będą w gminach Jerzmanowice-Przeginia i Michałowice. W Jerzmanowicach na osiem sołectw tylko w dwóch w Przegini i Szklarach zostanie przeprowadzone głosowanie w lokalach wyborczych (Szklary: remiza OSP, Przeginia: dom ludowy) od godz. 8 do 16.

- W sołectwach, w których zgłoszono więcej niż jednego kandydata startują dotychczasowi sołtysi, którzy mają po jednym kontrkandydacie. U nas, podobnie jak w innych gminach zainteresowanie funkcją sołtysa maleje. Wielu z gospodarzy naszych wiosek to osoby starsze nawet w wieku 70 lat. Mają doświadczenie, ale chcielibyśmy też zaangażowania młodszych osób, a z tym jest problem, młodzi ludzie niechętnie angażują się do tej pracy - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Natomiast w gminie Michałowice na 19 sołectw w 14 zgłoszono po jednym kandydacie, a w czterech sołectwach po dwóch i w jednej wiosce w Więcławicach - trzech. Głosowania do urn 3 marca od godz.8 do 16 będą wszędzie. Tam, gdzie zarejestrowano po jednym kandydacie mieszkańcy zagłosują na "tak" lub "nie".

A w gminie Krzeszowice zostały zarządzone wybory sołtysów i przewodniczących osiedli na 19 maja 2024 r., czyli nieco ponad miesiąc po wyborach samorządowych. Kandydatów można zgłaszać do 26 marca 2024 r.

Część sołectw już po wyborach

Gdy na sołtysów zgłaszany jest jeden kandydat, to w niektórych gminach wybierany jest bez głosowania albo ma w głosowaniu ogromną przewagę głosów na "tak".

- Przeprowadzanie wyborów lub nie w sytuacji, gdy jest jeden kandydat zależy od statutu sołectw w danej gminie. U nas w Sułoszowej głosowanie jest przeprowadzane, a wybory odbywają się na zebraniach wiejskich - dowiedzieliśmy się Urzędzie Gminy w Sułoszowej.

W tej gminie wybory sołtysów odbywały się na zebraniach pod koniec stycznia i na początku lutego. Na pięć sołectw w czterech zgłoszono po jednym kandydacie, a w jednym sołectwie w Wielmoży rywalizowało dwie osoby. Wybory przeprowadzano także tam, gdzie był jeden kandydat głosując za lub przeciw, ale w tej sytuacji wszyscy zgłoszeni zostali sołtysami.

Za mało kandydatów

Ewenement był w gminie Liszki, bo w jednej wiosce nikt nie chciał być sołtysem. - Zainteresowanie taką funkcją sołecką jest coraz mniejsze. Na 14 sołectw tylko w dwóch: Liszkach i Rącznej organizowaliśmy wybory, tam było po dwóch kandydatów. W kolejnych sołectwach 11 sołectwach zgłoszono po jednym kandydacie i bez głosowania zostali sołtysami - mówi Paweł Miś, wójt gminy Liszki.

Tak samo było z wyborem rad sołeckich nigdzie nie było wyborów, bo zgłoszeni kandydaci odpowiadali liczbie mandatów. Natomiast w Jeziorzanach wówczas nikt się nie zgłosił.

- Ogłosiliśmy tam wybory uzupełniające miesiąc później i znalazł się jeden kandydat, który został sołtysem. To pokazuje, że ta funkcja jest trudna, niewdzięczna. Sołtysi to osoby, do których mieszkańcy - interweniując w jakiejkolwiek sprawie - zwracają się w pierwszej kolejności. Sołtys wysłuchuje uwag nawet jeśli nie ma wpływu na daną sytuację - mówi Paweł Miś, wójt gminy Liszki.

Największe dotacje na przebudowy i remonty dróg otrzymał powiat krakowski

Dziesiątki milionów na drogi powiatowe i gminne pod Krakowem...

UOiK przeprowadził kontrole na stacjach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska