Wybraliśmy najpiękniejszą góralkę, najświarniejszego górala i najlepsze zespoły góralskie z całego świata

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Udostępnij:
W Zakopanem trwa jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Doroczne święto górali z całego świata zakończy się 26 sierpnia. W sobotę, 25 sierpnia poznaliśmy zwycięzców tegorocznego plebiscytu, w którym wybraliśmy Najpiękniejszą Góralkę, Najśwarniejszego Górala i Najlepszy Zespół festiwalu - wg publiczności. Głosowanie zakończyło się w sobotę o godzinie 13.

W tym roku pod Giewontem w konkursie festiwalowym o główne nagrody – złotą, srebrną i brązową ciupagę – walczyło 11 z zza granicy i 4 góralskie zespoły polskie. Zespoły zagraniczne reprezentowały Bułgarię, Macedonię, Indie, Węgry, Słowenię, Słowację, Włochy, Turcję, Rosję, USA, czy Hiszpanię. Widzowie w Zakopanem mogli więc poznać różne folklor ludzi gór, ich tradycję, barwne stroje i zwyczaje.

Dzięki temu pod Giewontem możemy także podziwiać piękne góralki i śwarnych chłopców z różnych stron świata. A jak powszechnie wiadomo, góralki to najpiękniejsze kobiety świata (a i panowie niczego sobie).

A jaka powinna być Najpiękniejsza Góralka Świata? - To musi być kobieta, która będzie powalała swoim spojrzeniem. Kobieta od której nie da się oderwać wzroku, ale też i taka, która potrafi się dobrze i schludnie ubrać – mówi Bartosz Łukaszczyk, góral z Zakopanego.

W plebiscycie na najpiękniejszą góralkę świata 2018 roku wystartowało 15 dziewcząt – po jednej z każdego zespołu, który bierze udział w konkursie festiwalowym.

W tym roku po raz drugi wybraliśmy też Najśwarniejszego Górala. Na ten plebiscyt z niecierpliwością czekały nasze Czytelniczki. Panowie, którzy walczyli o tytuł Najśwarniejszego są członkami zespołów, które brały udział w konkursie festiwalowym.

Chcieliśmy także, by publiczność, która oklaskuje zespoły tańczące i śpiewające pod Giewontem, nagrodziła – ich zdaniem – Najlepszy Zespół. Wybraliście spośród 15 zespołów biorących udział w części konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich najlepszy - zdaniem publiczności.

Głosowanie w plebiscycie zakończyło się w sobotę, 25 sierpnia, o godz. 13.

Wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone podczas finałowej gali 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Dla zwycięzców przewidzieliśmy pamiątkowe nagrody: dla Najpiękniejszej Góralki korale, dla Najśwarniejszego Górala ciupagę, dla Najlepszego Zespołu obraz.

Regulamin plebiscytu:

Załączone pliki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska