
Odcięcie mediów z powodu zadłużenia
Co do zasady dopływ mediów takich jak woda, prąd, gaz czy ogrzewanie może odciąć wyłącznie ich dostawca, czyli np. zakład wodociągowy. Właściciel mieszkania nie ma prawa tego zrobić, nawet jeśli lokator zalega z czynszem czy innymi opłatami. Działanie takie jest traktowane jako uporczywe utrudnianie najemcy korzystania z lokalu, za co zgodnie z art. 191 Kodeksu karnego właścicielowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Wymiana zamków w drzwiach lub inny sposób nękania lokatora
Wspomniany art. 191 Kodeksu karnego zabrania również innych sposobów nękania lokatora. Można tu wymienić szereg nielegalnych działań, które stosują czasem właściciele w celu pozbycia się najemcy: wymianę zamków w drzwiach, rozpoczynanie w lokalu uciążliwego i niepotrzebnego remontu czy przysyłanie osób mających zastraszyć lokatora. Za takie praktyki również grozi kara do 3 lat więzienia.

Wypowiedzenie umowy w formie ustnej
Niektórzy właściciele przejawiają dziwną niechęć do słowa pisanego i próbują wiele rzeczy ustalać lub załatwiać z lokatorem ustnie. W przypadku wypowiedzenia umowy najmu nie mają jednak takiej możliwości – wypowiedzenie musi mieć formę pisemną lub będzie nieważne. W dokumencie takim zawsze musi też zostać podana przyczyna wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia
Właściciel nie może wypowiadać lokatorowi umowy z byle powodu. Ma jednak do tego bezwzględne prawo, gdy najemca:
- niszczy lokal lub go zaniedbuje, powodując szkody,
- mimo pisemnego upomnienia korzysta z lokalu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem lub w sposób sprzeczny z umową,
- w sposób uporczywy zakłóca spokój innym mieszkańcom budynku,
- bez zgody właściciela wynajął, podnajął lub udostępnił bezpłatnie lokal osobie trzeciej,
- zalega z czynszem lub innymi opłatami za co najmniej trzy pełne okresy płatności, mimo że został pisemnie upomniany i wyznaczono mu miesiąc na uregulowanie długu,
- wciąż korzysta z lokalu, mimo że właściciel musi przeprowadzić rozbiórkę lub remont wymagające opróżnienia lokalu.
Jednak nawet wypowiadając umowę z powyższych powodów, właściciel musi zachować przynajmniej miesięczny termin wypowiedzenia.