Wypożyczenie kampera - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny mskamp.pl

Podróżowanie i poznawanie nowych miejsc to dla wielu osób jedna z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Spośród różnych sposobów podróżowania największą popularnością bez wątpienia cieszą się podróże samochodem osobowym oraz loty samolotem. Jednak coraz bardziej popularną i ciekawą alternatywą staje się podróżowanie wynajętym kamperem.

Jak wygląda wypożyczenie kampera? Ile kosztuje wynajęcie kampera? Z jakimi obowiązkami wiąże się podróżowanie kamperem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule!

Wynajęcie kampera - najważniejsze informacje

Wypożyczenie kampera to świetna opcja dla osób chcących spróbować nowej formy podróżowania. W wielu miastach coraz bardziej dostępne są oferty wypożyczalni kamperów i przyczep kempingowych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto wcześniej sprawdzić, z czym dokładnie wiąże się wynajęcie takiego pojazdu.

Rodzaje kamperów
Na początek warto poznać podstawowe rodzaje kamperów, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać pojazd dopasowany do indywidualnych potrzeb i liczby podróżujących nim osób. Oto 4 podstawowe typy samochodów kempingowych:

  1. kamper van - powstają na bazie tradycyjnych busów, dlatego są najtańsze i najprościej wyposażone. Niektóre modele posiadają rozkładany dach, pod którym ulokowane są miejsca do spania. Ich mniejsze rozmiary, przekładają się na mniejsze zużycie paliwa oraz łatwiejsze prowadzenie.
  2. alkowa - to nieco wyższy kamper z charakterystyczną nadbudówką do spania umieszczoną nad kabiną kierowcy. Oprócz „sypialni” alkowa posiada standardowe wyposażenie, takie jak toaletę czy aneks kuchenny.
  3. kamper półzintegrowany - tutaj kabina kierowcy jest częściowo zintegrowana z częścią mieszkalną, co zwiększa jego funkcjonalność. Kamper tego typu umożliwia wspólne podróżowanie nawet 5 osobom.
  4. kamper zintegrowany (integra) - to największy i najwygodniejszy pojazd kempingowy. Część mieszkalna jest tutaj w pełni zintegrowana z kabiną kierowcy. Użytkownicy mają więcej przestrzeni i różnorodnych udogodnień. Przez wzgląd na dużą masę do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii C.

Ile kosztuje wynajem kampera?

Cena wypożyczenia kampera zależy od wielu czynników. Każda wypożyczalnia kamperów sama ustala swój cennik i wysokość opłat. Cena wynajmu zależy między innymi od:

  • modelu kampera,
  • sezonu wyjazdu,
  • czasu trwania wyjazdu,
  • opłaty serwisowej,
  • opłaty za dodatkowe akcesoria (grill, bagażniki rowerowe, itp.).

Średnia cena za wynajęcie kampera to wydatek około 400-800 złotych za dzień. Niektóre wypożyczalnie określają również minimalną ilość dni, od której możliwy jest wynajem.

Podpisanie regulaminu i umowy
Aby kamper wynająć, konieczne jest podpisanie umowy wynajmu oraz regulaminu. Warto dobrze zapoznać się z ich treścią, ponieważ są w nich opisane szczegółowo najważniejsze warunki wynajmu i obowiązki wynajmującego. Wypożyczalnia określa w nich m.in. możliwie dopłaty lub zwroty gotówki, zasady korzystania z pojazdu oraz to czy kamperem da się podróżować za granicę.

Jakie są dodatkowe koszty podróży kamperem?
Wypożyczając kamper, należy mieć świadomość, że musimy wpłacić odpowiedniej wysokości kaucję. Oprócz opłaty za samo wypożyczenie kampera trzeba być także przygotowanym na wydatki pojawiające się w trakcie podróży, takie jak opłaty za tankowanie, parkingi, pola kempingowe czy przejazdy autostradami.

Jakie prawo jazdy pozwala na jazdę kamperem?
W Polsce kamper traktowany jest tak samo jak samochód osobowy, dzięki czemu do jego prowadzenia wystarczające jest prawo jazdy kategorii B, o ile jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Trzeba jednak pamiętać, że do masy całkowitej zalicza się również dodatkowy sprzęt, bagaże czy zbiorniki z wodą.

Oprócz wymogu posiadania prawa jazdy wiele wypożyczalni stosuje dodatkowe kryteria dotyczące kierowców. Najczęściej jest to minimalny wiek kierowcy (np. 26 lat) i określone doświadczenie w kierowaniu pojazdami (najczęściej min. 2-3 lata). Wynika to z faktu, iż prowadzenie kampera, który jest pojazdem większych rozmiarów, wymaga od osoby kierującej pewnej wprawy i doświadczenia.

Pierwsza podróż kamperem - wskazówki dla początkujących

Jazda kamperem to opcja idealna dla każdego, kto kocha kontakt z naturą, podziwianie krajobrazów i długie trasy. Jest to też jednak podróż związana z pewnymi obowiązkami i specyficznymi warunkami, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Oto kilka najczęstszych pytań pojawiających się w temacie wypożyczenia i podróży kamperem.

Co warto zabrać na podróż kamperem?

Zarówno firmy produkujące kampery, jak i wypożyczalnie dbają o to, aby wnętrze kampera zapewniało możliwie najwyższy komfort spania i podróżowania. Na wyposażeniu kampera znajduje się kuchenka gazowa, lodówka, naczynia, wygodne łóżka, środki czystości, papier toaletowy, napełniony zbiornik z wodą czy butla gazowa. Wyposażenie kampera różni się w zależności od wypożyczalni, dlatego przed pakowaniem bagaży warto dopytać o jego szczegóły. Na pewno, oprócz ubrań i kosmetyków, warto zabrać trochę jedzenia, ręczniki, śpiwory, zamienne obuwie czy najpotrzebniejsze leki. W zależności od planów podróży przydatne mogą być też składane meble kempingowe czy grill.

Przez wzgląd na ograniczoną przestrzeń w kamperze, należy dobrze zaplanować swoje bagaże i wziąć tylko to, co jest niezbędne. Lepiej spakować swoje rzeczy w torby lub kartony, które zajmują mniej miejsca niż rozkładane walizki.

Gdzie można parkować i nocować kamperem?

Traktowanie kampera jako samochodu osobowego sprawia, że możemy zaparkować go wszędzie tam, gdzie parkują auta osobowe. Należy jednak przy tym pamiętać, że nasz pojazd nie może utrudniać czy blokować przejazdu. Polska to jeden z niewielu krajów europejskich, gdzie, można nocować w kamperze na dziko. Jednak parkując na stacji benzynowej czy parkingu pod kościołem, nie możemy raczej rozłożyć leżaków, zapalić grilla i biwakować. Dużo bardziej przyjemny wydaje się postój na wyznaczonym do tego placu przy jeziorze lub na leśnych parkingach. W wyjątkowych sytuacjach możesz również zaparkować na prywatnej posesji, oczywiście po uzyskaniu zgody właściciela.

Jeśli zależy Ci na nieco lepszych warunkach, warto przed podróżą kamperem sprawdzić pola kempingowe dostępne przy planowanej trasie. Postój w takim miejscu daje możliwość skorzystania z sanitariatów czy pralni. Na polach kempingowych można także opróżnić zbiornik z nieczystościami i uzupełnić zapasy czystej wody. W szczycie sezonu na kempingach jest zazwyczaj tłoczno i gwarno, co dla niektórych może być uciążliwe.

Ograniczenia podczas jazdy kamperem
Podróże kamperem dają swobodę planowania trasy, ale wiążą się z nimi również pewne ograniczenia. Przez wzgląd na duże rozmiary tych pojazdów zdarzają się miejsca, do których nie da się dojechać kamperem. Najczęściej powodem są wąskie mosty, niektóre polne i leśne drogi oraz wąskie bramy czy uliczki.

Jak korzystać z toalety turystycznej?
Toaleta, a dokładnie zbiornik na nieczystości, wymaga regularnego opróżniania. Może się to wydawać kłopotliwe, jednak w rzeczywistości okazuje się być dosyć proste. W większości kamperów wystarczy wyjąć pojemnik umieszczony na zewnątrz pojazdu i opróżnić go w wyznaczonym do tego miejscu (ze znakiem WC BUS). Korzystanie z toalety ułatwiają specjalne płyny i papier toalety, które neutralizują nieprzyjemne zapachy i zapobiegają zapchaniu się odpływu.

Skąd bierze się prąd w kamperze?
Kampery wyposażone są w akumulatory ładujące się w czasie jazdy. To właśnie one zapewniają prąd dla urządzeń elektrycznych w kamperze - również w trakcie postojów. Na niektórych kempingach można także podłączyć się do sieci elektrycznej za pomocą specjalnego kabla. Ponadto coraz częściej na dachach kamperów montowane są dodatkowe panele solarne, dostarczające energię elektryczną.

Jak opróżniać zbiorniki z brudną wodą?
Kampery wyposażone są w dwa zbiorniki - jeden na czystą, drugi na brudną wodę. Aby zapewnić sobie bieżący dostęp do wody, musimy w trakcie podróży pamiętać, aby w odpowiednim czasie uzupełniać zbiornik z czystą wodą i pozbywać się brudnej. Możemy to zrobić z reguły na większych parkingach, stacjach benzynowych czy polach kempingowych.

Udanej podróży!

Masz ochotę na ciekawą i niezapomnianą podróż? Może warto pomyśleć o wypożyczeniu kampera? Podróże kamperem wiążą się z pewnymi obowiązkami i ograniczeniami, jednak gwarantują nietuzinkowe wspomnienia. Kamperem możesz podróżować tak, jak lubisz - możesz wyruszyć w dłuższą drogę lub wyjechać tylko na weekend, jechać według ułożonego planu lub całkiem spontanicznie - wszystko zależy od Ciebie!

Dla wielu osób to właśnie pierwsza podróż kamperem sprawiła, że pokochali ten sposób podróżowania. Kto wie... może będzie tak również w Twoim przypadku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska