Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy kliknąć, aby 'pogonić' urzędników

Paweł Chwał
Poprzez mapę i pola na opis, w łatwy sposób można wskazać, o jakie miejsce i problem chodzi
Poprzez mapę i pola na opis, w łatwy sposób można wskazać, o jakie miejsce i problem chodzi Paweł Chwał
Mieszkańcy gminy Tarnów mogą już w prosty sposób, za pomocą komputera, powiadomić urzędników o drogach, które wymagają pilnej naprawy, bo nie sposób nimi przejechać, albo o nielegalnie porzuconych śmieciach. Samorząd, jako pierwszy w regionie, uruchomił interaktywny portal zarządzania kryzysowego.

TOP 10 największych muzeów w Małopolsce [ZDJĘCIA]

W większości podtarnowskich gmin wciąż króluje zasada, że warunkiem niezbędnym do tego, aby urzędnicy zajęli się istotnym dla mieszkańców problemem, jest osobiste stawienie się w urzędzie, koniecznie z wnioskiem na piśmie. W gminie Tarnów od teraz ma być inaczej.

Wystarczy wejść na stronę: www.gmina.tarnow.pl, kliknąć w zakładkę "Zgłoś zdarzenie", a na monitorze wyświetli się mapa. Należy zaznaczyć na niej miejsce, którego dotyczy zgłoszenie. Trzeba wybrać też odpowiednią kategorię zdarzenia (m.in. uszkodzenie drogi, wiaty przystankowej, znaku, oświetlenia, padłe zwierzę, nielegalne porzucone śmieci, niedrożny rów lub przepust) i w kilku słowach opisać je.

- Warunkiem koniecznym do tego, abyśmy zajęli się sprawą jest pozostawienie namiarów na siebie. Może to być numer telefonu bądź adres e-mailowy - wyjaśnia Piotr Pawlina, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Tarnów. - Jest to na razie wersja testowa i niewykluczona jest jej rozbudowa o dodatkowe funkcje, ale po liczbie zgłoszeń, które do nas napływają, już widać, że pomysł był trafiony - twierdzi rzecznik.

W gminie zapewniają, że wszystkie podpisane zgłoszenia będą od razu przekierowywane do odpowiednich służb, a zasygnalizowane przez mieszkańców zagrożenia usuwane na bieżąco.

W gm. Dębica była mapa wysypisk

Jako pierwsza z pomysłem uaktywnienia mieszkańców poprzez internet wyszła gmina Dębica. Samorząd uruchomił w ub. roku tzw. interaktywną mapę dzikich wysypisk śmieci. Każdy, nawet anonimowo, wchodząc na stronę www.cee.org.pl mógł zaznaczyć i opisać szczegółowo miejsce na terenie gminy, gdzie zauważył nielegalne wysypisko. - Dzięki uzyskanym w ten sposób sygnałom od mieszkańców zlikwidowaliśmy siedem takich miejsc - wylicza Marek Mikrut, kierownik referatu ochrony środowiska i rolnictwa UG w Dębicy. Wszystkie zostały uprzątnięte przy pomocy więźniów. Pomysł ma być kontynuowany również w tym roku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska