https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona legionistom i fotoreportażowi wojennemu w MHK [ZDJĘCIA]

red.
Wystawę poświęconą legionistom, a zarazem obrazującą początki polskiego fotoreportażu wojennego, otworzyło w poniedziałek krakowskie Muzeum Historii Fotografii. Ekspozycja ma upamiętniać setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej.

„Wszystkie fotografie są autorstwa legionistów, którzy w 1914 roku dobrowolnie rozpoczęli służbę wojskową, służbę w Legionach. Ich dodatkowym zajęciem stało się fotografowanie. Chcieli uwiecznić na zdjęciach otaczający ich świat, bo zapewne czuli, że kończy się on, że są świadkami ważnych wydarzeń” – powiedział przed wernisażem PAP kurator wystawy Andrzej Rybicki.

Na początku żołnierze wysyłali klisze do zakładów fotograficznych działających w miastach, a później sami wywoływali zdjęcia we własnych laboratoriach na froncie. Fotografowali za pomocą ówczesnych aparatów na klisze szklane lub na błony celuloidowe.

"Część legionistów-fotoreporterów założyło w okopach +spółkę fotograficzną+. „Była to chyba pierwsza polska agencja fotograficzna działająca na froncie” – zaznaczył kurator. Członkowie agencji wyrobili sobie też pieczątki z napisem "Wszelkie prawa zastrzeżone" i informacją, że zdjęcia może wykorzystywać komenda Legionów Polskich.

Muzeum pokazuje prawie 200 prac ze swojego zbioru poświęconego Legionom Polskim, a liczącego ok. tysiąca obiektów.

Wystawione zdjęcia przedstawiają codzienne życie legionistów, ich kontakty z mieszkańcami miejscowości, w których przebywali, a także wybitnych dowódców, np. komendanta Józefa Piłsudskiego, podpułkownika Władysława Sikorskiego, porucznika Mariusza Zaruskiego. „Nie zobaczymy zdjęć z bezpośrednich działań bojowych, bo ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na zrobienie takich” – wyjaśnił kurator. W kilku gablotach zwiedzający zobaczą również aparaty z początku XX wieku.

Ekspozycja „Legionowe kadry. Początki polskiego fotoreportażu wojennego”, której towarzyszy ponad 300-stronnicowy katalog, czynna będzie do końca września. Zaprojektowana przez Łukasza Sarnata i Tomasza Wesołowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje kilka sal.

I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów 70 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku i stała się zalążkiem Legionów Polskich, które w 1918 roku przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska