Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona legionistom i fotoreportażowi wojennemu w MHK [ZDJĘCIA]

red.
Wystawę poświęconą legionistom, a zarazem obrazującą początki polskiego fotoreportażu wojennego, otworzyło w poniedziałek krakowskie Muzeum Historii Fotografii. Ekspozycja ma upamiętniać setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej.

„Wszystkie fotografie są autorstwa legionistów, którzy w 1914 roku dobrowolnie rozpoczęli służbę wojskową, służbę w Legionach. Ich dodatkowym zajęciem stało się fotografowanie. Chcieli uwiecznić na zdjęciach otaczający ich świat, bo zapewne czuli, że kończy się on, że są świadkami ważnych wydarzeń” – powiedział przed wernisażem PAP kurator wystawy Andrzej Rybicki.

Na początku żołnierze wysyłali klisze do zakładów fotograficznych działających w miastach, a później sami wywoływali zdjęcia we własnych laboratoriach na froncie. Fotografowali za pomocą ówczesnych aparatów na klisze szklane lub na błony celuloidowe.

"Część legionistów-fotoreporterów założyło w okopach +spółkę fotograficzną+. „Była to chyba pierwsza polska agencja fotograficzna działająca na froncie” – zaznaczył kurator. Członkowie agencji wyrobili sobie też pieczątki z napisem "Wszelkie prawa zastrzeżone" i informacją, że zdjęcia może wykorzystywać komenda Legionów Polskich.

Muzeum pokazuje prawie 200 prac ze swojego zbioru poświęconego Legionom Polskim, a liczącego ok. tysiąca obiektów.

Wystawione zdjęcia przedstawiają codzienne życie legionistów, ich kontakty z mieszkańcami miejscowości, w których przebywali, a także wybitnych dowódców, np. komendanta Józefa Piłsudskiego, podpułkownika Władysława Sikorskiego, porucznika Mariusza Zaruskiego. „Nie zobaczymy zdjęć z bezpośrednich działań bojowych, bo ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na zrobienie takich” – wyjaśnił kurator. W kilku gablotach zwiedzający zobaczą również aparaty z początku XX wieku.

Ekspozycja „Legionowe kadry. Początki polskiego fotoreportażu wojennego”, której towarzyszy ponad 300-stronnicowy katalog, czynna będzie do końca września. Zaprojektowana przez Łukasza Sarnata i Tomasza Wesołowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje kilka sal.

I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów 70 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku i stała się zalążkiem Legionów Polskich, które w 1918 roku przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska