Nowoczesna i bardzo atrakcyjna odsłona wystawy jest możliwa, dzięki instalacji kiosków i stołu multimedialnego. Na ekranach dotykowych można obejrzeć prezentacje, które pozwalają, każdemu zwiedzającemu znaleźć klucz do oglądania poszczególnych części wystawy. Umożliwiają one samodzielne zgłębianie poszczególnych zagadnień.
Wystawa posiada szczególne walory edukacyjne w kontekście przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości – podkreśla Katarzyna Basiak-Gała – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.
Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Niepodległości. Przeznaczona jest dla szerokiego grona zainteresowanych. Zawsze aktualny i fascynujący temat naszych znaków tożsamości narodowej nie powinien pozostać obojętny zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży szkolnej.
- Wystawa ukazuje historię Orła Białego od czasów legendarnych po nam współczesne - opowiada Lesław Wilczak z NBP. - Liczne modyfikacje i zmiany, jakich doświadczały nasze godło i herb, były niczym żywa historia państwa i narodu. W zależności od upodobań epoki Orzeł przybierał różne szaty stylowe. Ze względu na przemiany polityczne i ideowe dodawano lub odejmowano mu niektóre elementy. W herbie Rzeczypospolitej występował w towarzystwie innych znaków rodowych i państwowych, dokumentując żywe więzi Polski z Europą. Na wystawie prezentujemy zdjęcia najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków przedstawiających znak Orła Białego.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Barometr Bartusia
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto