Czytaj także: Ci księża poprowadzą pielgrzymkę na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
W homilii kard. Dziwisz mówił, że sprawą najważniejszą jest, aby w centrum naszego życia był sam Bóg.
"Wiemy, że prawda ta jest często ignorowana w naszym świecie, w naszych środowiskach. Sekularyzm, czyli koncepcja życia jakby Bóg nie istniał, przenika systematycznie do wielu sfer naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego" - ostrzegał.
Jak mówił metropolita krakowski do pielgrzymów, każdy ich krok, każda godzina marszu, każda kropla potu będzie świadczyć o tym, że nie samym chlebem żyje człowiek, nie samymi igrzyskami, nie samą doczesnością.
"Człowiek potrzebuje sensu i celu swojej ziemskiej wędrówki, a każda świadomie podjęta pielgrzymka staje się obrazem i syntezą tego, co w naszej chrześcijańskiej egzystencji najważniejsze" - zauważył.
Hierarcha przypomniał, że w tym roku Pielgrzymka Krakowska ma szczególny charakter, bowiem po raz pierwszy niesione są w niej relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Podczas drogi i potem w Częstochowie jej uczestnicy będą dziękować za beatyfikację Ojca Świętego, prosząc równocześnie, by nieodległy był dzień jego kanonizacji.
W tym roku przypada też 30. rocznica "Białego Marszu", który 17 maja 1981 roku zorganizowali krakowscy studenci na wieść o zamachu na Jana Pawła II. Marsz zapoczątkował krakowskie pielgrzymowanie na Jasną Górę.
Według organizatorów w pielgrzymce uczestniczy około 8 tys. osób z Archidiecezji Krakowskiej oraz wierni z zagranicy. Pątnicy dotrą do Częstochowy 11 sierpnia. Powita ich tam i wprowadzi na Jasną Górę kard. Dziwisz. Metropolita krakowski będzie też przewodniczył uroczystej mszy na Wałach Jasnogórskich.
Pielgrzymka z racji swojej liczebności jest podzielona na osiem wspólnot - cztery z Krakowa i cztery pozakrakowskie - idących oddzielnymi trasami i wchodzących razem na Jasną Górę. W pielgrzymce bierze też udział liczna grupa obcokrajowców.
Pątnicy przechodzą malowniczym szlakiem "Orlich Gniazd" Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ciągu jednego dnia pokonują około 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz maltańczyków.
Za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z personelem oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju czy na miejsce noclegu. Każdy pielgrzym ma możliwość przewiezienia swojego bagażu na miejsce noclegu.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail