Agencja Reutera podkreśliła, że Stany Zjednoczone są wolne od ASF i chcą, by tak pozostało. Gruchnęła też wieść, że jeden z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA nie przestrzega wymogów, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt.
Przypomnijmy, restrykcje zostały wprowadzone 18 października 2018.
Polskie ministerstwo rolnictwa podkreśla, że nie zgadza się ze stanowiskiem strony amerykańskiej. Kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że otoczone są obszarami objętymi restrykcjami ASF.
Sprawdź także:**Targi rolnicze 2019 - poznaj kalendarz tych największych**
"Regionalizacja ASF jest zawsze konsultowana z Komisją Europejską, zaś mimo wystąpienia w Polsce ASF w 2014 eksport mięsa wieprzowego do USA był kontynuowany, a wszystkie dotychczasowe wysyłki z Polski były akceptowane przez służby amerykańskie", czytamy w oświadczeniu MRiRW.
Resort wskazuje też, że amerykańskie media, donosząc o rzekomych wysyłkach mięsa ze świń pochodzących ze stref objętych restrykcjami ASF, podważają zaufanie do polskich produktów.
Co dalej? Główny Lekarz Weterynarii przekazał stronie amerykańskiej pismo z odpowiedzią na zarzuty i prośbą. Poprosił i wstrzymanie zakazu importu, i - dodatkowo - o dopuszczenie przesyłek, które są w drodze do USA oraz produktów mięsnych wieprzowych poddanych obróbce termicznej.
Źródło: MRiRW