Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się z apelem do pani premier o realizację przepisów ustawy z 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy Prawo łowieckie, wprowadzających nowe zasady odpowiedzialności za szkody wywoływane przez zwierzynę płową (z rodziny jeleniowatych) w uprawach rolnych.
Samorząd rolniczy podkreśla, że zmiany prawa łowieckiego uchwalone w 2016 r. wprowadziły zasadę odpowiedzialności za szkody łowieckie przez Skarb Państwa oraz szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Uchwalone w czerwcu przepisy zakładały w art. 5 ustawy moment ich wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2017.
Zmiana dobra, ale kiedy wejdzie w życie?
– Z nieznanych nam powodów (...) dokonano zmiany art. 5, określając moment wejścia w życie na 1 stycznia 2018 r. – czytamy w piśmie Podlaskiej Izby Rolniczej skierowanej do premier Beaty Szydło.
Rolnicy obawiają się jednak, że ten termin także nie zostanie dotrzymany, bo nie przewidziano na to pieniędzy w budżecie. Zwracają się o wskazanie w ustawie budżetowej na 2018 r. pozycji kosztowej na realizację tych działań.
Obawiają się, że znowu będzie nowy termin
– Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której nasze środowisko jest lekceważone przez uchwalenie kolejnego nowego terminu wejścia w życie znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie – pisze Podlaska Izba Rolnicza. – Brak prac związanych z wdrożeniem znowelizowanej ustawy budzi uzasadnione obawy co do realności wejścia w życie przepisów z dniem 1 stycznia 2018 roku, szczególnie wobec braku przepisów wykonawczych i niezarezerwowania środków w projekcie Ustawy Budżetowej na 2018 r.
Szkody łowieckie traktowane po macoszemu
Podlaska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że w związku z wejściem w życie nowelizacji, konieczne jest uchwalenie rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe zasady szacowania szkód łowieckich. Z uwagi na to, że dotyczą one rolników, domaga się udziału rolników w kształtowaniu i opiniowaniu przedmiotowych przepisów wykonawczych. A przedmiotowe przepisy wykonawcze są bardzo ważne, gdyż one będą kształtować wysokość odszkodowania za szkody łowieckie.
Według samorządu rolniczego problem szkód łowieckich nadal traktowany jest „po macoszemu”.