MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy w 2024 r. można prowadzić gospodarstwo i przejść na emeryturę KRUS?

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pytanie o związek emerytury KRUS z posiadaniem ziemi jest bardzo często zadawane przez rolników planujących przejście na emeryturę. Odpowiedź zmieniła się dzięki znowelizowanym przepisom. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na emeryturę rolniczą.

Spis treści

Przez wiele lat funkcjonował niesprawiedliwy system, w którym rolnik ubezpieczony w KRUS, aby przejść na emeryturę, musiał pozbyć się gospodarstwa. Przekazać je następcy lub sprzedać. Tymczasem pracownik ubezpieczony w ZUS mógł przejść na emeryturę i pracować dalej. To już na szczęście historia.

Rolnicy mogą otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, nawet jeśli nadal prowadzą gospodarstwo.
Rolnicy mogą otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, nawet jeśli nadal prowadzą gospodarstwo. pixabay.com/RoyBuri

Emerytura KRUS a posiadanie ziemi. Co mówią przepisy w 2024 roku?

Do 15 czerwca 2022 roku obowiązywała zasada, że aby otrzymać pełną emeryturę KRUS, rolnik musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Oznaczało to najczęściej konieczność zbycia gospodarstwa rolnego lub przeniesienia go na inną osobę.

Sytuacja zmieniła się wraz z nowymi przepisami. W życie weszła ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dzięki niej obecnie rolnicy na emeryturze mogą nadal prowadzić działalność rolniczą i otrzymywać pełną emeryturę. To oznacza, że posiadanie ziemi nie jest już przeszkodą w pobieraniu świadczenia.

Przepisy o emeryturze rolniczej i prowadzeniu gospodarstwa

Po spełnieniu podstawowych warunków w postaci wieku i okresu ubezpieczenia wystarczy złożyć wniosek w swojej placówce KRUS.

Do okresów ubezpieczenia, które są brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości emerytury, można wliczyć także okresy odbywania służby wojskowej. Nie ma już wymogu zbywania gospodarstwa rolnego, aby uzyskać emeryturę.

Warunki przejścia na emeryturę KRUS są dwa. Należy do nich wiek ubezpieczonego oraz okres płacenia składek. Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi. Oba warunki trzeba spełnić łącznie i są to:

  • osiągnięty wiek emerytalny: kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat;
  • okres co najmniej 25 lat, kiedy rolnik/domownik podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu

Przeczytaj też: Ile rolnik może dorobić bez ryzyka utraty ubezpieczenia w KRUS? Jest limit zarobków, poznaj ten w 2024 roku

Czy można pobierać 2 emerytury z KRUS i ZUS jednocześnie?

Tak. Osoby, które osiągną wiek emerytalny i spełnią wymagania zarówno dla emerytury rolniczej, jak i pracowniczej, będą mogły pobierać obie te emerytury jednocześnie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zmianie, która zaczęła obowiązywać niedawno, bo w marcu 2023 roku. Część rolników otrzymuje dodatek w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Dotyczy to

  • rolników, którzy opłacali składkę w podwójnej wysokości w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej
  • osób, które opłacały dodatkową składkę z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 50 ha przeliczeniowych.

Podsumujmy, odpowiadając na tytułowe pytanie: emerytura KRUS a posiadanie ziemi. Obecnie posiadanie ziemi nie wyklucza możliwości otrzymania emerytury KRUS w pełnej wysokości. Rolnicy mają większą swobodę w prowadzeniu działalności gospodarczej po przejściu na emeryturę. Jednakże, aby mieć pewność co do swojej sytuacji, warto zasięgnąć indywidualnej porady w KRUS.

Przeczytaj też: Czy rolnik może przejść na wcześniejszą emeryturę KRUS? Co z emeryturą stażową?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska