Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. Zasieją ziarno z wieńca

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Tegoroczne dożynki zabierzowskie organizowało sołectwo Nielepice. Zakończenie żniw jak co roku było okazją do świętowania, podczas którego rozstrzygnięto konkurs kulinarny.

Na święto plonów każda wioska z gminy Zabierzów przygotowała wieniec oraz stoisko z lokalnymi potrawami. A dzieci z nielepickiej szkoły wystawiły widowisko "Ballada o chlebie". Na dożynki zjechali rolnicy i gospodynie z całej gminy.  - Dzięki waszej pracy tutejsza ziemia wciąż przynosi plony. Dziś przyszyliśmy, żeby uszanować waszą pracę i podziękować za tegoroczny plony, za chleb - mówiła do rolników Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

>> Zobacz więcej zdjęć z dożynek zabierzowskich

Przewodnicząca Rady Gminy Maria Kwaśnik również dziękowała za trud rolniczy.  -Tym  wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego święta należą się też słowa największego szacunku i podziękowania za kultywowanie tradycji  - mówiła przewodnicząca.

Potem obie gospodynie uroczystości - pani wójt i pani przewodnicząca, kroiły chleb dożynkowy obiecując, że będą go dzieliły sprawiedliwie. Chleb przynieśli w darze starostowie dożynek: Anna Rudzka i Marian Mikołajewicz, obydwoje z Nielepic. Pani Anna prowadzi gospodarstwo rolne wraz z mężem. Małżonkowie są znani mieszkańcom wioski jako "ludzie dobrego serca", wspierają we wsi tych, którzy potrzebują pomocy i porady.

Marian Mikołajewicz z żoną prowadzą stadninę koni huculskich. Od początku swojej wieloletniej działalności przywiązują wielką wagę do upowszechniania kultury ludowej, huculskiej. 
Rolnicy z gminy Zabierzów przyznają, że ten rok jest trudny ze względu na suszę.  - Jednak nie możemy narzekać, bo gdy zboża rosły, to jeszcze wielkiej suszy nie było  - mówi Zofia Rokosz, gospodyni z Nielepic.  
- Sypało się  - dodaje, co w tutejszej gwarze oznacza dobry plon. Helena Woźniak, również mieszkanka wioski potwierdza, że plon jest dobry jak na taki suchy rok. Ale zaznacza, że niektóre kłosy były niepełne, a ziarno trochę mniejsze. 

- Susza bardziej dotknęła rolników uprawiających warzywa. Wielu z nich ma plony słabszej jakości, bez podlewania wysychały na potęgę  - mówi Lidia Baster z KGW Nielepic. Mimo słabszych plonów gospodynie stanęły na wysokości zadania i przygotowały pyszne potrawy. Każda wioska wystawiła lokalne smakołyki. 

Konkurs wygrało KGW Radwanowice za królika w śmietanie, drugie miejsce zdobyło KGW w Burowie za bigos, a trzecie miejsce KGW Pisary za pierogi z serem i malinami. Były także wyróżnienia dla pań z Rudawy za nalewkę rudawską oraz dla sołtysa Nielepic i gospodyń z tej wioski za "śniadanie sołtysa". Nielepice wystawiły tę potrawę jako ciekawostkę. 

 - To śniadanie składa się z wędlin, jajka sadzonego i chleba pieczonego na zakwasie  - mówią panie. Dodają, że to żona sołtysa codziennie przygotowuje mu takie śniadanie, a z radości, że tegoroczne gminne święto plonów odbywa się w tej wiosce, przyrządziła je, by poczęstować  gości.

Dożynki były także okazją do przekazania sołtysom ziarna pod przyszłoroczny zasiew. Jak opowiadali konferansjerzy, w XVI wieku wieńce dożynkowe przechowywało się w stodołach, aż opadły z nich ziarna. Żaden rolnik nie mógł sobie pozwolić na zmarnowanie ich, dlatego ziarna z poświęconych wieńców były skrupulatnie zbierane i przechowywane na przyszłoroczny zasiew. 

W Zabierzowie zostały zebrane z ubiegłorocznych wieńców, zapakowane w woreczki i podczas dożynek przekazane sołtysom. - To szczęśliwe ziarno, niech przynosi obfity plon - mówiły wójt Elżbieta Burtan i przewodnicząca Maria Kwaśnik, które obdarowywały sołtysów tym ziarnem.  
 

 

Źródło: Dziennik Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska