Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca 2015 już w piątek. Zobacz niezwykły spektakl na niebie [WIDEO]

red./AIP
Zaćmienie Słońca już jutro! Prognoza pogody na piątek [WIDEO]
Zaćmienie Słońca już jutro! Prognoza pogody na piątek [WIDEO] Tomasz Hołod
Zaćmienie Słońca 2015 przypadnie 20 marca, a więc na pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Spektakl na niebie potrwa do około godziny 12.00.

Zrobiłaś (-eś) zdjęcia zaćmienia Słońca? Czekamy na zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Napisz, gdzie zostały zrobione. Do Twojej dyspozycji są też nasz profil na Facebooku: Gazeta Krakowska

Zaćmienie Słońca już jutro! Prognoza pogody na piątek [WIDEO]

WIDEO: Zaćmienie Słońca 2015 - cz. I

Autor: Joanna Urbaniec/Gazeta Krakowska

WIDEO: Zaćmienie Słońca 2015 - cz. II

Autor: Joanna Urbaniec/Gazeta Krakowska

O której zaćmienie Słońca 2015?
Częściowe zaćmienie słońca 20.03.2015 r. potrwa ponad 2 godziny. Punktualnie o godz. 9:47 Ziemia, Słońce i Księżyc zaczną ustawiać się w jednej linii. Maksimum zjawiska przypadnie około godziny 10.50. Spektakl na niebie potrwa do około godziny 12.00.

Zaćmienie Słonca 20 marca 2015. Co będziemy mogli obserwować?
- W piątkowe przedpołudnie będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od 4 lat. Kolejna szansa na zobaczenie częściowego zaćmienia w naszym kraju będzie za 6 lat. Warto jest więc się wybrać na obserwację, bo szybko taka okazja się nie powtórzy. Zjawisko będzie wynikało z całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne nad daleką północą Europy. Tak zwany pas całkowitego zaćmienia będzie przebiegał przez Morze Północne. Jedynymi skrawkami lądu, gdzie będzie można podziwiać ten spektakl będą Wyspy Owcze i kawałek Spitsbergenu - mówi Karol Wójcicki, popularyzator nauki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik

Całkowite zaćmienie Słońca odbędzie sie 20 marca 2015 i będzie widoczne nad północą częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Swoje maksimum zaćmienie osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund. Zaćmienie Słońca będzie widoczne jako częściowe w całej Europie, a także na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji. W Polsce przesłonięciu ulegnie - w zależności od regionu kraju - od ok. 60% do ok. 75% tarczy słonecznej.

Jest to najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie (kolejne nastąpi 12 sierpnia 2026). Na końcu swojej drogi po powierzchni Ziemi cień Księżyca dotrze do bieguna północnego. 20 marca jest dniem równonocy wiosennej, zatem zaćmienie nastąpi w dniu, gdy Słońce po raz pierwszy pojawi się tam od 6 miesięcy.

Zaćmienie Słońca w piątek. O której godzinie zaćmienie słońca w Krakowie [JAK OGLĄDAĆ, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska