Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Trybunał Konstytucyjny wydał we wtorek orzeczenie mówiące o tym, że przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę są konstytucyjne. TK rozpatrywał wniosek Konfederacji Lewiatan, który organizacja złożyła w 2018 roku zaskarżając cztery przepisy.

We wtorek Trybunał konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Dwa zaskarżone przepisy zostały uznane za konstytucyjne, a pozostała część została umorzona.

Orzekało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy był sędzia Justyn Piskorski. Natomiast w składzie byli jeszcze prezeskaTK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta weszła w życie w marcu 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń, między innymi nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni czy sklepów z prasą.

Wniosek w sprawie ograniczenia handlu już w 2018 roku złożyła Konfederacja Lewiatan. Dotyczył czterech przepisów, jednak kluczowym był artykuł mówiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Wnioskodawcy zaznaczyli, że regulacja ta „nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy”. Powodem braku spełnienia kryteriów regulacji według wnioskodawców jest fakt, że „wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników".

Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który według organizacji „różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni”. Chodzi o wyłączenia od ustawy jak właśnie działalność pocztowa.

"Skutkiem tej regulacji jest powstanie grupy pracowników oraz pracodawców, których nie dotkną ujemne konsekwencje wejścia w życie ustawy, z utratą pracy, przychodów lub koniecznością zapłaty odpraw włącznie" – oceniono we wniosku.

Trzecim przepisem, który został zaskarżony jest ten, który mówi, że wykonywanie pracy w niedzielę i święta trwa od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Natomiast w kodeksie pracy „niedziela i święto trwają między godziną 6 w tym dniu, a godziną 5 w następnym dniu”. Tym samym następuje sprzeczność.

Ostatni przepis dotyczył vacatio legis, które trwało jedynie 23 dni.

Niedziele handlowe w 2021 roku:

  • 31 stycznia;
  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia.
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu.Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.Szczegóły dotyczące produktów:Nazwa produktu: Sałatka jarzynowa 250 gNumer partii: 31 03 2024 047.ANTermin przydatności do spożycia: 31.03.2024Kod kreskowy: 5906734899833Producent: SEKO S.A., Zakładowa 3, 89-620 ChojniceWyprodukowano dla: Polskie Supermarkety Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 22, 00-133 WarszawaDziałania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:Producent wdrożył procedurę wycofania produktu z rynku.W dniu 13.03.2024 r. bezpośrednio po otrzymaniu informacji dystrybutor wycofał w całości towar rozdystrybuowany do sklepów sieci POLOmarket. W sklepach sieci POLOmarket umieszczono informację dla klientów, którzy zakupili kwestionowany produkt o możliwości jego zwrotu.Organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z producentem prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.Zalecenia dla konsumentów:Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

Salmonella w sałatce i wirus WZW w truskawkach! Te produkty ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska