
Zadania 9. i 10. na maturze z WOS-u
Zadanie 9
9.2
P
P
Zadanie 10
10.1
1. równości
2. bezpośredniości
3. proporcjonalności
10.2
Zasada nr 1, uzasadnienie: Senat RP wybiera się w okręgach jednomandatowych o różnej ilości głosujących w tej sytuacji głos poszczególnego wyborcy nie może być traktowany jako taki sam.
Zasada nr 3, uzasadnienie: Senat RP wybierany jest w wyborach większościowych nie proporcjonalnych.

Zadanie 11. i 12. na maturze z WOS-u
Zadanie 11
11.1
1. Stany Zjednoczone,
2. Senat
11.2
Argument 1. W USA zgoda obu izb na tę samą wersję ustawy jest konieczna do jej uchwalenia. W polskim parlamencie decyzje ostateczną o uchwaleniu ustawy podejmuje jedna izba Sejm RP.
Argument 2. W USA pod względem uprawnień ustawodawczych obie izby są sobie równe. W Polsce Sejm RP ma większe kompetencje.
Argument 3. W Polsce obie izby parlamentu są wybierane jednocześnie na taką samą kadencje w takim samym składzie, w USA członkowie Izby Reprezentantów są wybierani na 2 lata, inaczej niż Senat.
Rozwiązanie zadania 12 znajduje sie na kolejnej stronie>>

Zadanie 12. na maturze z WOS-u 2024
Zadanie 12
12.1 Rozstrzygnięcie: NIE
Uzasadnienie: Kompetencje monarchy w opisywanym tekście zostały szczegółowo określone w konstytucji tego państwa. Ponad to wśród uprawnień księcia jest prawo rozwiązywania parlamentu. Wszystkie działania organów jurysdykcji w państwie wykonywane są w imieniu panującego księcia.
12.2 Książę mianuje premiera i wyposaża go w kompetencje oraz może w każdej chwili odwołać rząd i powołać na jego miejsce nowy. W zasadzie mamy egzekutywę dzieloną między premiera i księcia (rola parlamentu ogranicza się do udzielenia wotum zaufania nowemu gabinetowi, co musi nastąpić w ciągu 4 miesięcy od chwili jego powołania).
12.3 W monarchii wskazanej w tekście nie występuje forma komitetu spełniającego określone funkcje. System parlamentarno-komitetowy występuje w Szwajcarii. Rada Federalna Szwajcarii czyli komitet wykonawczy pełni również funkcje głowy państwa.

Zadanie 13. na maturze z WOS-u
Zadanie 13
13.1 Rozstrzygnięcie – przepis prawny z art. 16.
Uzasadnienie: obecnie kadencja rady gminy trwa 5 lat. Rozstrzygnięcie – przepis prawny z art.28.1.
Uzasadnienie: obecnie wójta, burmistrza lub prezydenta wybierają mieszkańcy w wyborach powszechnych i bezpośrednich.
13.2
1. F
2. P