WIDEO: Krótki wywiad
- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju - powiedział w poniedziałek prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.
- W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje.
Narodowy Bank Polski zrealizował strategiczne decyzje Zarządu NBP o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych. W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton. Blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.
W tym roku zasoby NBP zasiliło 100 ton złota. 25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018.
Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.
Biorąc pod uwagę znaczne zwiększenie zasobów polskiego złota, a także biorąc pod uwagę praktykę innych banków centralnych, zarząd NBP zdecydował o przeniesieniu połowy obecnych zasobów złota (około 100 ton), do skarbców NBP. Operacja została zapowiedziana odpowiednio wcześniej partnerom w Banku Anglii i przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym pełne bezpieczeństwo.
- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało nam się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju - podkreślał prof. Adam Glapiński, prezes NBP.
- Jestem dumny, że realizując konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa.
Operacja została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji. "W realizację zadania zaangażowanych było wiele osób, reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską" - czytamy w komunikacie NBP. Dziś nasz kraj ma większe zasoby tego cennego kruszcu niż Szwecja czy Belgia.
Dla upamiętnienia powrotu złota do Polski Narodowy Bank Polski wyemituje w grudniu złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
