
Saletyni
Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. Do Krakowa trafili w 1902 r. Byli to Szwajcarzy, którzy mieli się uczyć polskiego, by potem pracować w polskiej parafii w USA. Za pasem noszą krzyż z ukrzyżowanym Jezusem z młotkiem i obcęgami, na pamiątkę męki (na zdj. kleryk trzyma go w ręce - przed święceniami nie ma prawa włożyć go za pas).

Kanonicy Regularni Laterańscy (CRL)
Żyją według reguły św. Augustyna - miłość bliźniego, wyrzeczenie się osobistego majątku, umiarkowanie w jedzeniu i piciu, czystość i posłuszeństwo. W Krakowie są od czasów Jagiełły (kościół Bożego Ciała). Ich strój, zwłaszcza ten uroczysty (cały biały) do złudzenia przypomina papieski. Na co dzień noszą białe sutanny i czarne pelerynki z fioletowym obszyciem.

Franciszkanie konwentualni
Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych. Założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu jako zakon żebraczy. Określenie "konwentualni" pochodzi od łac. conventus (wspólnota) - bo to życie we wspólnocie jest dla nich priorytetem. Przy habicie noszą grecką literę Tau, przypominająca kształtem krzyż. Św. Franciszek często jej używał litery Tau jako podpisu.

Jezuici
Towarzystwo Jezusowe (Societas Iesu). Zakon powstał w 1540 r., by walczyć z kontrreformacją, dlatego ważne stały się wymogi posłuszeństwa papieżowi, a także zdolności intelektualne. Przez stulecia byli potęgą w edukacji - dziś w Krakowie mają m.in. wyższą szkołę Ignatianum. Ich habit ma krój włoskiej sutanny z XVI wieku.