
Palotyni
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego. Założone w 1835 r. przez Wincentego Pallotiego, który nakazywał swoim współbraciom apostolstwo wśród ludzi. Od 1907 r. w Polsce. Prowadzą szkoły (m.in. w Krakowie), 4 hospicja, Caritas, jeżdżą na misje (m.in. Papua, Rwanda, Korea Pd.). Ich habit to ubiór rzymskich księży z XIX w. Taki sam - tyle że biały, nosi papież.

Kapucyni
Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Powstał, gdy w 1528 r. grupa żebrzących zakonników oddzieliła się od franciszkanów. Nazwa oznacza pokorę (bracia mniejsi), reszta pochodzi od słowa capuccio (wł.) - kaptur. Prowincja Krakowska powstała w 1939 r. Dziś kapucyni zajmują się m.in. pomocą ubogim i bezdomnym (Centrum Pomocy im. św. o. Pio).

Dominikanie
To zakon kaznodziejski, dominikanie słyną ze wspaniałych kazań. Są do ich głoszenia solidnie przygotowywani, teologicznie i oratorsko - uczą się mówić zrozumiale i atrakcyjnie dla współczesnego człowieka. Zgodnie z ich zasadą "dzielić się owocami kontemplacji z innymi". Zakon założył św. Dominik w 1216 r., w Krakowie osiedli w 1223 r. (klasztor założył św. Jacek).

Cystersi
Jeden z najstarszych zakonów, także na polskich ziemiach.Powstał po to, by odnowić ducha zakonnego w średniowieczu. W Mogile (Nowa Huta) są od 1222 roku.
Ich główną zasadą, jak wszystkich zakonów z regułą św. Benedykta, jest "ora et labora" (módl się i pracuj). Noszą czarno-białe sutanny (nowicjusze białe).