Tegoroczny festiwal pod Giewontem potrwa od 16 do 26 sierpnia. Udział potwierdziły zespoły z Bułgarii, Macedonii, Rosji, Węgier, Turcji, Indii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Hiszpanii, Ukrainy, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA oraz polskie zespoły, które zakwalifikują się podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
Koncerty - zarówno te konkursowe, jak i dodatkowe - odbędą się w namiocie festiwalowym na górnej Równi Krupowej. Wśród nich będą dwa koncerty pt. „Złote ciupagi”, które zabiorą widzów w sentymentalną podróż przez historię festiwalu. Zobaczymy laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii, a także z Polski. Wystąpi m.in. zespół Podegrodzie, który zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968 r.
Z kolei 16 i 17 sierpnia będą cztery koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią zespoły inspirujące się muzyką ludową wywodzące się nie tylko z Podhala. Zagrają Zakopower & Atom String Quartet, zespół Mazowsze wystąpi z operą „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Posłuchać będzie można również zespołów Krywań, Dikanda, Kapeli Hanki Wójciak oraz Hanki Rybki, Holeviaters, Megitza oraz kabaret Truteń.
Nowością będzie zorganizowany w wiosce festiwalowej Jarmark Św. Cecylii - targowisko regionalnych instrumentów. Nie tylko można będzie je podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.
Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe
Źródło: vivi24
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska