Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Festiwal to możliwość obejrzenia ekspozycji narodowych, wymiana doświadczeń i wzorów koronek, ale i podziwianie wystawy prac nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych, którego finał i wręczenie nagród jest jedną z atrakcji Festiwalu. Co roku Festiwalowi towarzyszą indywidualne wystawy koronczarek i organizacji koronczarskich z całego świata.
Koronka klockowa w modzie
Atrakcją Festiwalu jest, od początku towarzyszący mu, pokaz mody „koronkowej” organizowany przez koronczarki, początkowo z Pragi i Preszowa, z czasem również przez koronczarki z Bobowej oraz krakowski oddział Polskiego Związku Głuchych, a konkretnie koło Szydełko. Członkinie prezentują z kolei projekty, które wychodzą w całości z ich rąk, często z wykorzystaniem koronki właśnie. Panie wszystko robią same – od pomysłu po wykonanie, dobór dodatków. Co więcej, same też przygotowują układ na scenie.
- Tegoroczna jubileuszowa edycja Festiwalu Koronki Klockowej to wyjątkowe święto który jest nie tylko okazją do wzięcia udziału w wielu spotkaniach, ale przede wszystkim jest sposobnością do oddania hołdu sztuce, która od pokoleń wzbogaca naszą kulturę i lokalną tożsamość - mówił Marcin Wąs, burmistrz Bobowej otwierając festiwal. - Koronka klockowa, choć delikatna i misterna kryje w sobie ogromną siłę tradycji kreatywności i rzemieślniczego kunsztu. Dzisiaj mamy zaszczyt gościć twórców z różnych krajów, którzy przyjechali do Polski, aby podzielić się swoim talentem i zainspirować nas do dalszego pielęgnowania tej wspaniałej tradycji ich prace są dowodem na to, że koronka klockowa nie jest jedynie reliktem przeszłości, ale żywą sztuką, która wciąż ewoluuje dostosowując się do współczesnych trendów - dodał.
Na rozpoczęcie Festiwalu bardzo licznie stawili się samorządowcy i przedstawiciele lokalnych organizacji. Sporą grupę stanowili też nauczyciele. Festiwal potrwa do niedzieli i będzie pełen atrakcji nie tylko koronczarskich, ale też muzycznych.