Hop Kapela Szabasówka powstała w 2019 roku w wyniku trwającego dwa lata projektu ” Szabasówka Bobowska Szkoła Tradycji.” Kapelę tworzą absolwenci Szkoły muzycznej w Bobowej oraz Agata Mika, nauczycielka muzyki w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej oraz Jan Malisz, muzyk ludowy.
Zespół gra muzykę starej Galicji, wplatając w swój repertuar utwory mniejszości etnicznych zamieszkujących dawniej region pogórzański. Są to przede wszystkim często już zapomniane stare utwory pogórzańskie, utwory żydowskie, a także utwory węgierskie, łemkowskie i wiele innych. Zespół tworzy również własne kompozycje w starym stylu. Kapela gra nie tylko koncerty, ale również przygrywa do tańca. Utwory brane na warsztat to przeważnie melodie taneczne dawnej wsi takie jak: chodzone, polki, oberki walczyki itp.
- Od 2017 roku działamy z projektem Szabasówka. Udało nam się stworzyć kapelę, a dzisiaj mamy premierę płyty, którą nagraliśmy- mówi Jan Malisz, multiinstrumentalista i współtwórca Kapeli. - Nagraliśmy piętnaście utworów. Są to utwory wydobyte z czasu. Są to utwory głównie z Pogórza Gorlickiego, ale nie tylko, bo mamy też jeden Oskara Kolberga, który zapisany został w Czorsztynie. Głównie skupiamy się na pracy pana Henryka Kusia, wieloletniego działacza kultury i choreografa zespołów ludowych – mówi.
Na płycie Siwe gołębisie znajdziemy m.in. nie tylko tytułowy utwór, ale też Taniec zachodni czy węgierski, ale też utwór W kalinowym lesie, Tramelkę, Wiązankę polek węgierskich, Szabasówkę, Polkę do boku, Hacioka, Przy Dunaju, czy Fujarkową zagrywkę.
Wczorajsza gala związana z premierą płyty i koncertem Hop kapeli Szabasówka była w Bobowej prawdziwym świętem kultury i tradycji. Powiązano ją bowiem z uroczystością nagrodzenia wszystkich, którzy tworzyli i od początku pracowali na markę Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, który w tym roku odbywa się już po raz dwudziesty piąty.