Zakopane. Józef Łuszczek nagrodzony w 40 rocznicę zdobycia medalu [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Józef Łuszczek został uhonorowany przez zakopiański urząd miasta. Łuszczek został nagrodzony przez burmistrza Zakopanego w 40. rocznicę zdobycia przez niego tytułu mistrza świata w biegach narciarskich.

Były mistrz świata, rodem z Zębu, został uhonorowany przez władze miasta na ostatniej sesji rady miasta. Wraz z nim nagrody odebrali ci co przyczynili się do sukcesu Łuszczka sprzed 40 lat. To Antoni Marmol - trener biegów, który odkrył talent Łuszczka, a także Edward Budny - trener, który doszlifował talent Łuszczka i opiekował się nim, gdy ten zdobywał tytuł mistrza świata.

Łuszczek otrzymał podziękowania od władz miasta. Burmistrz Leszek Dorula przekazał mu replikę gwiazdy, jaka w czerwcu została odsłonięta w Alei Gwiazd w Cetniewie. Była ona dedykowana byłemu mistrzowi świata w biegach narciarskich.

Nagrodzony mistrz był bardzo zadowolony. - Dziękuję za tam tłuste i zaszczytne wyróżnienie. Czekałem na to 40 lat. Bardzo dziękuję - powiedział Łuszczek.

Z kolei Edward Budny poprosił radnych, by pamiętali o narciarstwie i o rozwoju infrastruktury dla narciarzy.

Józef Łuszczek urodził się w 1955 roku w Zębie w gm. Poronin. Jest pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku podczas mistrzostw świata w Lahti wygrał bieg na dystansie 15 km, a na 30 km był trzeci. Został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata (poza dwoma medalami zajął jeszcze 7. miejsce na 50 km).

Obecnie Łuszczek mieszka w Zakopanem. Kilka lat temu zaczął angażować się w treningi biegowe na trasach, które powstały na Chotarzu w Kościelisku.