https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej pod hasłem "City Of Stars". Kto wystąpi od 26 maja do 1 czerwca w Krakowie?

Paweł Gzyl
Gustavo Stantaolalla
Gustavo Stantaolalla Materiały prasowe
Podczas osiemnastej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej zabrzmi muzyka z filmów "Dziewczyna z igłą", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Utalentowany pan Ripley". FMF. Do Krakowa przyjadą kompozytorzy nagrodzeni zarówno Oscarem, jak i Złotym Globem: Justin Hurwitz, Gustavo Santaolalla i Gabriel Yared. Hasło przewodnie festiwalu, który odbędzie się od 26 maja do 1 czerwca to "City of Stars".

Mistrz muzyki filmowej

- Tegoroczny FMF odbywa się pod hasłem "City of Stars", bo chcemy, by całe miasto poczuło ekscytującą atmosferę festiwalu. Odwiedzi nas Gabriel Yared, kompozytor znany ze współpracy z najwybitniejszymi twórcami kina europejskiego i amerykańskiego. "Angielski pacjent", "Miasto aniołów", "Utalentowany pan Ripley" czy "Wzgórze nadziei" – to zaledwie kilka spośród wielu nagradzanych filmów z jego dorobku. Każdy z nich dzięki Yaredowi zyskał niepowtarzalny pejzaż muzyczny - mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje FMF wspólnie z Miastem Krakowem i rozgłośnią RMF Classic.

Koncert monograficzny "The Music of Gabriel Yared" odbędzie się w czwartek 29 maja w Filharmonii Krakowskiej. Wykonają go Sinfonietta Cracovia i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą jednego z najwyżej cenionych dyrygentów europejskich – Dirka Brossé. Sam Gabriel Yared uświetni wieczór solowym występem na fortepianie.

Międzynarodowa gala

W sobotę 31 maja festiwal zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wydarzenie "FMF International Gala". Wysłuchamy tam zaaranżowanych specjalnie na FMF utworów Bartosza Chajdeckiego i Pawła Lucewicza. Gratką dla fanów gier wideo będzie z kolei syntezatorowa kompozycja Brunona Lubasa do gry przygodowej "The Invincible", opartej na powieści Stanisława Lema. Usłyszymy też przejmującą muzykę Frederikke Hoffmeier z duńsko-polsko-szwedzkiego dramatu obyczajowego "Dziewczyna z igłą". Dalsza część koncertu zostanie poświęcona w całości Gustavo Santaolalli – jednej z ważniejszych postaci współczesnej muzyki filmowej.

- Pod koniec lat 60. artysta był pionierem argentyńskiego rocka, a na przełomie XX i XXI wieku zdobył uznanie dzięki ścieżkom dźwiękowym, w których czerpał zarówno z folku, jak i alternatywy czy muzyki latynoamerykańskiej. To właśnie Gustavo Santaolalla stworzył niesamowity klimat muzyczny w grze i serialu "The Last of Us" czy w obsypanym nagrodami filmie "Tajemnica Brokeback Mountain". Gala będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć kompozytora wykonującego partie solowe w wybranych utworach - przekonuje Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna RMF Classic.

Różnorodny repertuar wieczoru wykonają muzycy Filharmonii Krakowskiej i Chóru Polskiego Radia, a poprowadzi ich uwielbiany przez publiczność festiwalu dyrygent Diego Navarro. Program gali obejmuje także ogłoszenie zwycięzców nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2024 i konkursu FMF Young Talent Award 2025.

Stulecie Hasa z muzyką Pendereckiego

Ważne miejsce w programie festiwalu zajmuje specjalna projekcja jednego z najbardziej uznanych filmów polskich - "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Zrekonstruowany cyfrowo film z muzyką na żywo obejrzymy w poniedziałek 26 maja w Filharmonii Krakowskiej.

- Wojciech Jerzy Has przyszedł na świat sto lat temu w Krakowie i zgodnie z uchwałą Senatu RP jest patronem 2025 roku, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie 18. FMF bez jednego z dzieł reżysera. Wybraliśmy "Rękopis" ze ścieżką dźwiękową Krzysztofa Pendereckiego. Maestro połączył tu nawiązania do muzyki klasycznej z elektroakustycznymi eksperymentami, tworząc niepowtarzalny klimat, pełen groteski i tajemnicy. Te niezwykłe kompozycje z pewnością zyskają nowy wymiar w wykonaniu Małych Instrumentów - jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny muzyki eksperymentalnej - zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje koncert wspólnie z FMF.

Nutki z kultowych dobranocek

Miłośników filmowej klasyki z pewnością zainteresuje koncert z cyklu "Cinema Chorale" zatytułowany "Choral Extravaganza". Młodzi artyści związani z Nazareth University Treble Choir z Rochester w USA wspólnie z solistami zaprezentują tematy takich mistrzów jak Harold Arlen, Ennio Morricone czy John Williams. "Cinema Paradiso", "Czarnoksiężnik z Oz", "Zapach kobiety" – to muzykę z tych tytułów usłyszymy w środę 28 maja w Auli bł. Jakuba przy kościele Franciszkanów.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert multimedialny pod tytułem "FMF4Kids: Kultowe dobranocki". Niezapomniane motywy muzyczne z takich kreskówek, jak "Bolek i Lolek" czy "Reksio" wykona zespół złożony ze znakomitych muzyków, a prowadzący koncert zdradzą kulisy powstawania klasycznych animacji i zademonstrują, jak dźwięk w połączeniu z obrazem potrafi bawić i poruszać. Wszystko to w niedzielę 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka na terenie Centrum Konferencyjnego Fabryczna.

Największym wydarzeniem festiwalu będzie "La La Land in Concert" w Tauron Arenie Kraków, gdzie Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Chórem Filharmonii Krakowskiej zadyryguje sam kompozytor soundtracku do słynnego musicalu - Justin Hurwitz.

Fabryczna 13 dołącza do festiwalu

Program FMF obejmie też Forum Audiowizualne, czyli cykl spotkań z mistrzami i ekspertami z branży muzycznej i filmowej, a także kino na świeżym powietrzu i warsztaty dla dzieci. W tym roku Centrum Festiwalowe zostanie zorganizowane we współpracy z Fabryczną 13 – nowoczesnym kompleksem usługowo-rekreacyjnym mieszczącym się na krakowskich Grzegórzkach. Wydarzenia towarzyszące odbędą się również na terenie Galerii Kazimierz.

Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska