
Zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem
Fort Borek, ul. Forteczna 146
sobota, godz. 13.00
Na kilkadziesiąt lat niemal zniknął z mapy Krakowa niszczejąc jako pustostan – niedostępny dla mieszkańców i turystów. Teraz, po zakończeniu trwających blisko 10 lat prac konserwatorskichi rewitalizacyjnych, Fort Borek powrócił na nią w wielkim stylu.
O tym jak wygląda i jakie tajemnice z przeszłości skrywka Fort Artyleryjski 52 „Borek” (ul. Forteczna 146) można się przekonać zwiedzając obiekt
z przewodnikiem. Oprowadza: dr Krzysztof Wielgus
Fort artyleryjski nr 52 „Borek”, zbudowany w latach 1884–1886 na południowej linii obrony, pełnił rolę głównego obiektu broniącego traktu wiedeńskiego (obecnie ul. Zakopiańska) oraz pobliskiej linii kolejowej. Współpracował z dwoma mniejszymi sąsiednimi fortami pancernymi – nr 52a „Jugowice” („Łapianka”) i 52½ „Skotniki”. Jest jedynym w Twierdzy Kraków fortem dwuwałowym, z niższym zewnętrznym wałem piechoty i wyższym wewnętrznym wałem artylerii oraz rozbudowaną podziemną komunikacją poziomą i pionową. W forcie zastosowano też szereg elementów zapożyczonych z różnych szkół fortyfikacyjnych.
Obiekt do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe. Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał przez lata jako pustostan. Odrestaurowany w latach 2013-2022 wysiłkiem Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie – z funduszy europejskich (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego), Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – teraz pełni funkcje kulturalne. Swoją siedzibę ma tutaj nowa filia Centrum Kultury Podgórza (która zastąpiła Klub Kliny, funkcjonujący dotychczas przy ul. bpa A. Małysiaka 1) oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Obiekt po rewitalizacji uroczyście otwarto 30-31.07.2022 r.
Czas zwiedzania to ok. 90 minut.
Zapisy: 530 510 168, [email protected]

"Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna"
Muzeum Galicja
sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00
Z Krakowa wyjechała w świat ze słoiczkiem mikstury, która stała się podwaliną do stworzenia - istniejącego do dziś - kosmetycznego imperium znanego w każdym zakątku globu. Jedna z najbogatszych kobiet świata, która majątek zdobyła własną pracą, wyjeżdżała z kraju, wygnana przez biedę. O losach Heleny Rubinstein i jej marki opowiada wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja.

Spotkanie z redaktorami i autorami książki „Nie tylko Kroke”
Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18)
sobota, godz. 17.00
Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na spotkanie z redaktorami i autorami książki „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich.”
Tysiąc lat historii żydowskiej społeczności Krakowa – w jednej książce. Monografia, na którą Kraków czekał od pokoleń. Szczycimy się faktem, że uciekający z całej Europy przed prześladowaniami Żydzi znaleźli schronienie w Polsce – w Po-lin, „miejscu, w którym mogli odpocząć”. Ale co poza tym wiemy o historii Żydów w jednym z pierwszych miejsc ich osadnictwa, w Krakowie? Monumentalna i jednocześnie wciągająca opowieść o krakowskiej społeczności żydowskiej wypełnia białą plamę w polskiej historiografii. W obszernej i ilustrowanej pracy autorzy prowadzą czytelnika przez żydowskie dzieje począwszy od średniowiecza i pierwszych przybywających do Krakowa grup Żydów. Wyjaśniają powody przenosin do Kazimierza, opisują rozwój żydowskiego Krakowa w „złotym wieku” ery Jagiellonów, udział Żydów w polskim ruchu narodowym czasów rozbiorów i ich rolę w odrodzeniu Polski.
Gwar krakowskich ulic był przez stulecia niepowtarzalną polifonią jidysz, hebrajskiego i polskiego. Temu, jak umilkł, poświęcone są rozdziały dotyczące czasu Zagłady. Monografię kończy część odnosząca się do odrodzenia życia żydowskiego po wojnie i próbach przywrócenia pamięci o żydowskim Krakowie. Na kartach książki znajdziemy też informacje o życiu codziennym i wiele nieoczywistych wątków dotyczących społeczności żydowskiej, jak jej kontakty z dworem królewskim czy barwny obraz półświatka. Poznamy wielkich kabalistów i słynnych rabinów, specyfikę ruchów mesjańskich, chasydyzmu i „żydowskiego oświecenia”. Dowiemy się także o działalności organizacji Żydów krakowskich poza granicami Polski. Historia tysiąca lat obecności Żydów w Krakowie wreszcie doczekała się godnej publikacji.

Alicja w Krainie Opery - warsztaty dla dzieci
Opera Krakowska
niedziela, godz. 10.00
Zabawne, tajemnicze, bajkowe spotkania nawiązujące do znanej historii Alicji w Krainie Czarów są świetną okazją, aby dzieci poznały operę od innej strony. Przechodząc przez dziurkę od klucza, wejdą do magicznej krainy, w której odkrywać będą operowe sekrety. Zatańczą na zaczarowanej pięciolinii, stworzą niezwykłe nakrycie głowy dla Szalonego Kapelusznika, zobaczą kostiumy i scenografie, poznają instrumenty, a także – dzięki eksperymentom artystycznym i nowym technologiom – dowiedzą się, na czym polega magia sceny. Niesamowity świat opery pokazany zostanie oczami małej przewodniczki – Alicji, która opowie o nim ze swojego punktu widzenia – punktu widzenia dziecka.
Spotkania prowadzi Anna Adamus, z wykształcenia menadżer kultury, z zamiłowania pedagog, od wielu lat związana z Operą Krakowską; pomysłodawczyni i organizatorka projektów edukacyjnych i społecznych, która podczas warsztatów wciela się w Operowego Kapelusznika. Pomysłodawczyni, twórczyni oraz prowadząca cyklu spotkań dla dzieci „Poranki”, nagrodzonego w plebiscycie „Słoneczniki 2015” w kategorii "Muzyka" oraz w 2018 roku Nagrodą Rodziców w kategorii „Ruch” jako najbardziej rozwojowa krakowska inicjatywa dla dzieci.
Spotkania realizowane są na Scenie Kameralnej Opery Krakowskiej, która na czas warsztatów zmienia się w baśniową krainę czarów i magii. W jej odkrywaniu pomagają artyści i pracownicy Opery, ale też niezwykłe zabawy interaktywne, sprawiające, że sztuka operowa staje się przystępna i przyjazna
Trwające około 60–70 minut spotkania odbywają się w niedzielne poranki – o godz. 10.00 i 12.00. Uczestniczą w nich dzieci w grupach liczących maksymalnie 30 osób.