We wtorek 25 czerwca Instytut Uprawy Nawożenie i Gleboznawstwa w Puławach opublikował czwarty w tym roku raport z monitoringu suszy rolniczej w Polsce. Obejmuje okres od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku. Z raportu wynika, że susza rolnicza występuje na terenie województw:
- Lubuskiego,
- Wielkopolskiego,
- Łódzkiego
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Dolnośląskiego,
- Lubelskiego,
- Pomorskiego,
- Kujawsko-pomorskiego.
Ponownie nie wymienia się województwa śląskiego, z którego rolnicy już od tygodni sygnalizują problemy z wysychaniem upraw. Zareagowała na to Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla przykładu dokumentację fotograficzną z pól w gminie, na terenie której wg. raportu IUNG suszy nie ma. "Na fotografiach ewidentnie widać jak tegoroczna susza zniszczyła i dalej niszczy uprawy: w zbożach jarych straty ok. 70%, w ozimych ok. 40%", podaje KRIR.
To Cię może też zainteresować
Samorząd rolniczy opisuje: "Sytuacja w uprawach tego rolnika (jak i innych z tego terenu) jest bardzo zła, jednak w raporcie IUNG, o którym mowa na wstępie, suszy w tej gminie nie odnotowano dla tych upraw. Najbliższa stacja pomiarowa znajduje się ok. 70 km od gospodarstwa (!!!) i nie odzwierciedla stanu faktycznego (jak zresztą w przypadku większej grupy rolników w całym kraju). Pomimo dobrowolnego ubezpieczenia upraw od suszy (do którego dopłaca budżet państwa), które rolnik zakupił, zakład nie chce wypłacić odszkodowania, ponieważ brak jest raportu o wystąpieniu suszy na danym terenie. Jak słusznie zauważa rolnik - jest stratny nie z swojej winy, a instytucje państwowe, które powinny pomagać rolnikowi, tego nie czynią".
Problem wraca co roku. Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje, że kłopot ten "występuje już od 2015 roku, ale w dalszym ciągu nie został wdrożony kompleksowy program monitorowania suszy. W związku z powyższym, Zarząd KRIR po raz kolejny zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o interwencję w tej sprawie oraz pilną zmianę przepisów, tak aby stan faktyczny na polach znajdował odzwierciedlenie w raportach, a poszkodowani rolnicy mogli otrzymać pomoc".
Susza według 4. raportu IUNG jest notowana w uprawach:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Krzewów owocowych
- Truskawek,
- Rzepaku i rzepiku,
- Roślin strączkowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę
- Drzew owocowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu.
Na przykład na Kujawach i Pomorzu zagrożone suszą są jedynie zboża jare w 2 gminach. W Wielkopolsce problem dotyczy 178 gmin, w woj. łódzkim 101 gmin. Również w odniesieniu do zbóż ozimych najwięcej, bo 118 gmin według danych IUNG jest zagrożonych suszą.
Cały raport dostępny tutaj: Komunikat odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce
______________________
Agro Pomorska odcinek 67
