Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
125 lat Szkoły Salezjańskiej w Oświęcimiu
Od momentu przybycia do Oświęcimia w 1898 roku salezjanie podjęli starania o pozwolenie na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Wkrótce, bo 29 stycznia 1899 roku taką zgodę od c.k. Namiestnictwa. Był to jednocześnie początek szkół salezjańskich na ziemiach polskich.


Jubileuszowe obchody miały kilka odsłon. Był to 13. Salezjański Piknik Rodzinny, Noc Muzeów i wreszcie Zjazd Byłych Wychowanków Salezjańskich wraz z główną, oficjalną częścią wydarzenia.


W jej trakcie salezjanie otrzymali wiele gratulacji i życzeń m.in. od władz Województwa Małopolskiego i miasta Oświęcim. Iwona Gibas z zarządu województwa wręczyła Zespołowi Szkół Towarzystwa Salezjańskiego Złoty Medal Polonia Minor, będący nagrodą Samorządu Województwa w podziękowaniu za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji młodzieży oraz kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej młodych Małopolan.


- Z podziwem i wdzięcznością patrzę na imponującą historię i osiągnięcia Towarzystwa Salezjańskiego w Małopolsce. Ten piękny jubileusz i obecność w tych szkolnych murach ma dla mnie również wymiar osobisty. Jestem córką absolwenta tej szkoły. Mój tato ukończył w 1953 r. salezjańskie liceum - powiedziała Iwona Gibas.


Gratulacje i życzenia przekazał dyrekcji szkoły i przełożonym Zakładu Towarzystwa Salezjańskiego także prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz wicekurator oświaty Katarzyna Mitka.


W Zespole Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu spełnia się sen księdza Jana Bosko
Przy okazji jubileuszu salezjanie przypominają, że 200 lat temu ich założyciel ks. Jan Bosko miał sen, w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą.


- Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! - mówią oświęcimscy salezjanie.
Podkreślają, że jest to święto nie instytucji, ale wszystkich związanych ze szkołą, wszystkich, dla których stała się ważnym miejscem!


- 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce - dodają salezjanie.
Historię działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu przedstawił ks. prof. KUL dr hab. Waldemar Żurek SDB. Goście jubileuszowi wysłuchali także pięknych brzmień muzyki zespołu Byłych Wychowanków Salezjańskich oraz koncertu chóru Byłych Wychowanków Salezjańskich – Auxilium.
W programie był także spektakl teatralny w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego – grupy „Qui poro quo” , w reżyserii Róży Grzywacz, pt. „Romeo i Julia, sześć dni, które wstrząsnęły światem”.
Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
