https://gazetakrakowska.pl
reklama

Zielona energia trafi z województwa śląskiego do British American Tobacco w Augustowie

Materiał informacyjny BAT
Polskie i międzynarodowe firmy coraz chętniej stawiają na odnawialne źródła energii, co widać po popycie na instalowanie nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Najnowsza taka inwestycja, która powstała w Jawornicy w województwie śląskim, zasili zieloną energią słoneczną polski oddział British American Tobacco (BAT) w Augustowie.

Polskie i międzynarodowe firmy coraz chętniej stawiają na odnawialne źródła energii, co widać po popycie na instalowanie nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Najnowsza taka inwestycja, która powstała w Jawornicy w województwie śląskim, zasili zieloną energią słoneczną polską spółkę British American Tobacco (BAT) w Augustowie.

Farma fotowoltaiczna o mocy 15 MW została oficjalnie otwarta w Jawornicy na terenie gminy Koszęcin (woj. śląskie). W przecięciu wstęgi wzięli udział przedstawiciele inwestora - firmy Volta Polska, odbiorcy zielnej energii - firmy British American Tobacco Polska S.A. oraz władze gminy Koszęcin. Cała energia słoneczna wyprodukowana z instalacji trafi do fabryki BAT w Augustowie.

- Otwarcie farmy fotowoltaicznej, z której popłynie energia do naszej fabryki, to duży sukces i potwierdzenie realizacji strategii przedsiębiorstwa, polegającej na dążeniu do minimalizacji śladu węglowego. Wpisuje się ono także w naszą agendę ESG. Jak wielokrotnie powtarzamy, troskę o środowisko mamy zapisaną w naszym DNA. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, ponieważ nasza fabryka mieści się w sercu Puszczy Augustowskiej, w strefie ochronnej objętej nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, otoczonej zewsząd jeziorami. Nasza lokalizacja i przykład, jaki dajemy innym, mają duże znaczenie. Relacja biznesowa, w ramach której wchodzimy w kooperację ze spółką Volta, to spełnienie tego, o czym mówimy od dawna, a mianowicie, że będziemy dążyć do maksymalnego czerpania z energii odnawialnej, w tym wypadku słonecznej - mówił Aleksander Przeździecki, członek zarządu fabryki British-American Tobacco Polska S.A.

Nie są to pierwsze działania proekologiczne, które wdraża BAT.

- Fabryka w Augustowie podjęła już w przeszłości różne tego typu inicjatywy. Możemy pochwalić się certyfikatem AWS (Alliance for Water Stewardship), u którego podstaw leży założenie rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi (zero waste), promowanie wiedzy w tym zakresie oraz korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw natury w sposób odpowiedzialny. Tak samo staramy się zarządzać gospodarką odpadami. Jednym z naszych osiągnięć jest to, że żadne produkty uboczne z fabryki w Augustowie nie trafiają do gruntu. Są one m.in. poddane recyklingowi - tłumaczy Aleksander Przeździecki.

Sama instalacja fotowoltaiczna w Jawornicy to efekt długich rozmów i planowania. - Chcę podkreślić, że to przemyślane założenia biznesowe, a nie da się bardziej zmaterializować naszej maksymy "A Better Tomorrow™” niż właśnie poprzez realizację dzisiaj otwieranej inwestycji. W wymiarze klimatycznym, dbania o środowisko naturalne, a także troski o przyszłe pokolenia chcemy być przykładem i wskazywać drogę do naśladowania. Liczymy na to, że inne podmioty również będą decydować się na podobne działania dla dobra wspólnego jutra. - podsumował członek zarządu BAT. 

Przedstawiciel spółki zapowiedział także, że również w przypadku drugiej fabryki BAT w Polsce, mieszczącej się pod Ostrzeszowem, prowadzone będą działania mające na celu zawiązywanie relacji biznesowych z firmami produkującymi zieloną energię.

Jak to wszystko działa?

O funkcjonowaniu farmy fotowoltaicznej w Jawornicy mówił prezes firmy Volta Polska, która zbudowała instalację.

- To nasza pierwsza tego typu inwestycja w regionie. Jest to duża farma, bo ma 15 MW, a cała instalacja składa się z 26 tysięcy paneli słonecznych. Wyprodukowaną tutaj energię będziemy sprzedawać bezpośrednio BAT, by firma mogła się w pełni zdekarbonizować. To bardzo nowoczesne podejście. Wszyscy dziś chcą się uniezależnić od węgla, więc mamy ręce pełne roboty.  A wszystko to możliwe jest dzięki słońcu. Energia wytworzona w panelach słonecznych trafia do wybudowanych tu trzech podstacji transformatorowych, a potem do sieci. Instalacja najlepiej działa w długi słoneczny dzień, ale nawet gdy jest pochmurnie, prąd powstaje.  Tutejszą lokalizację wybraliśmy, ponieważ Śląsk to miejsce, gdzie jest bardziej słonecznie niż na przykład nad Bałtykiem, gdzie jest więcej wiatru. Działamy tutaj również dlatego, że władze lokalne chcą wspierać podobne inwestycje - mówi Stéphane Rauber, prezes zarządu Volta Polska. 

Współpraca British American Tobacco z Volta Polska to przykład kooperacji, która jest kolejnym krokiem na drodze polskiej gospodarki do pełnej niezależności energetycznej. 

O firmie

Grupa BAT jest jedną z wiodących firm na świecie w branży FMCG.

Grupa jest obecna na ponad 175 rynkach, posiada fabryki w ponad 40 krajach i zatrudnia ponad 52 000 pracowników na całym świecie. Globalna działalność BAT skupia ponad 150 milionów konsumentów oraz ponad 11 milionów punktów sprzedaży detalicznej.

Siedziba BAT mieści się w Londynie. Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2022 r. Grupa BAT wygenerowała przychody w wysokości 27,655 mld funtów oraz zysk z działalności operacyjnej w wysokości ponad 10.5 mld funtów.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska