Spis treści
Trwa sezon grzewczy, a wiele osób boryka się z problemem zimna w mieszkaniu. Mamy włączone wszystkie grzejniki, ale w pomieszczeniach wieje chłodem i nie mamy pomysłu, co możemy z tym zrobić. Podsuwamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym odzyskamy komfort cieplny w domowym zaciszu. Warto od razu z nich skorzystać!

1. W domu jest zimno? Uszczelnij okna i drzwi zewnętrze
Nieszczelne okna i drzwi, to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła z domu. Jeśli przyłożysz dłoń do okiennej ramy i czujesz, że mocno wieje, to znak, że trzeba uszczelnić futryny. W sklepach i marketach budowlanych można kupić różne rodzaje uszczelek samoprzylepnych w kilku profilach, wymiarach i kolorach. W Internecie jest dostępnych mnóstwo filmów instruktażowy, dzięki którym nawet laik poradzi sobie z uszczelnieniem zarówno okien, jak i drzwi zewnętrznych.
2. Marzniesz w moieszkaniu? Kup ocieplacz na parapet
Dobrym rozwiązaniem na dogrzanie mieszkania jest zakup podłużnej wąskiej poduszeczki, która jest przeznaczona do ułożenia równolegle wzdłuż parapetu, w miejscu, gdzie łączy się z on oknem lub pod drzwiami, tam, gdzie próg łączy się z podłogą. Takie osłonki przeciw przeciągom są dostępne w sklepach z wyposażeniem do wnętrz w kilku wzorach i wielu modnych kolorach. Ocieplacze mają za zadanie tworzenie blokady, żeby zimne powietrze nie dostawało się do wnętrza mieszkania.
3. W domu jest za chłodno? Powieś grube zasłony
Kolejnym sprawdzonym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu, jest zakup zasłon z grubej tkaniny. Mocno marszczony materiał nie tylko ozdobi pokój, ale również ociepli wnętrze. Dekoracyjne, zasłony o grubym splocie można zastosować nie tylko we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, ale również jako kontrast w nowoczesnych aranżacjach.
Niektórzy producenci oferują nawet specjalne zasłony termiczne uszyte z profesjonalnej tkaniny technicznej, która zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Ta opatentowana tkanina sprawia, że okna są dobrze izolowane. Termiczne zasłony nie tylko chronią przed zimnem, ale również mają właściwości zaciemniające. Są uszyte z elastycznych jednokolorowych materiałów, więc dobrze się będą komponowały z każdą aranżacją. Należy jednak pamiętać, by nie zasłaniać nimi działającego grzejnika.
4. Niska temperatura w mieszkaniu? Usuń kurz i graty z grzejnika
Zadbajmy o efektywne działanie grzejników w naszym domu. Regularnie usuwajmy z nich kurz i brud, które blokują prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza. Zawsze róbmy to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a później powtarzajmy czynność regularnie.
Nie trzymajmy na grzejniku książek, bibelotów i nie zakrywajmy go zasłonami. Wokół kaloryfera nie powinno też nic stać, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać.
5. Ostatnia deska ratunku na chłód w domu – niezawodny termofor
Pluszowe, kolorowe, dekoracyjne termofory nie przypominają już tych brzydkich, gumowych worków z czasów naszych babć. Teraz te relikty przeszłości przybrały nowoczesną, designerską formę i często są kupowane najbliższym na prezent. Ciepłe i zabawne ogrzewacze działają na tej samej zasadzie co kiedyś. Do szczelnego pojemnika wlewamy gorącą wodę i uzyskujemy prywatny kompaktowy kaloryfer. Możemy nim ogrzać dłonie lub pościel przed położeniem się do łóżka.
Pamiętajmy, że w termoforze znajduje się gorąca woda, więc warto uczulić dzieci, jak prawidłowo korzystać z termoforu i że nie służy on do zabawy. Przezorny zawsze ubezpieczony!
Oczywiście powinniśmy również korzystać z innych niezawodnych sposobów na ciepły klimat w domu, m.in. pijąc zimową herbatę z cytryną, imbirem, miodem i sokiem malinowym lub relaksując się podczas gorącej kąpieli.