https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złożyliście PIT-y i otrzymaliście maila z informacją o zwrocie podatku pod warunkiem podania numeru karty oraz PIN? To ściema!

Małgorzata Wąsacz
Złożyliście PIT-y i otrzymaliście maila z informacją o zwrocie podatku pod warunkiem podania numeru karty oraz PIN? To ściema!
Złożyliście PIT-y i otrzymaliście maila z informacją o zwrocie podatku pod warunkiem podania numeru karty oraz PIN? To ściema! SXC
Oszuści nie chcą zwrócić podatku, tylko wyłudzić dane z naszej karty!

Skontaktowała się z nami pani Renata z powiatu bydgoskiego.

- Swojego PIT-a złożyłam do urzędu skarbowego dwa tygodnie temu. Ponieważ mam dzieci, to przysługuje mi ulga na nie. Do tego doszła ulga odsetkowa, więc uzbierała mi się całkiem ładna sumka do zwrotu z fiskusa. Do tej pory zawsze pieniądze przychodziły na konto. Nie musiałam dopełniać żadnych dodatkowych formalności - opowiada nasza prenumeratorka od ponad dziesięciu lat.

Mail z logo ministerstwa

Tym razem zdziwiła się, gdy w piątek po południu dostała maila z informacją, że otrzyma zwrot podatku, jeśli poda kilka informacji, m.in. numer swojej karty, datę jej przydatności oraz PIN.

- Od razu wydało mi się to podejrzane, choć mail był opatrzony logo Ministerstwa Finansów. Mąż od razu kazał mi go wykasować, co też zrobiłam. Czy to rzeczywiście było oszustwo? - pyta pani Renata.

Nie klikajmy w te linki

W resorcie finansów potwierdzają, że ktoś próbuje się podszyć pod ministerstwo i wyłudzić informacje w sprawie danych z kart płatniczych. Maile dotyczą zwrotu podatku.

Oszuści proszą o podanie: imienia i nazwiska na karcie, adresu zameldowania wraz z kodem pocztowym, numeru karty, numeru (CVV - 3 cyfry z tyłu karty), daty jej przydatności, numeru rachunku karty, Numeru Identyfikacyjnego Klienta), numeru PIN oraz daty urodzenia.

- Ministerstwo Finansów nie jest autorem tych wiadomości. Prosimy, by zachować czujność i nie odpowiadać na korespondencję tego typu. W żadnym wypadku nie należy wysyłać też danych dotyczących kart płatniczych, klikać w linki załączone do podejrzanego emaila ani podawać swoich danych w formularzach internetowych - apelują w MF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Też udają banki

Nasze dane z kart płatniczych próbują też wyłudzić oszuści podszywający się pod banki, m.in. PKO BP oraz Bank Zachodni WBK. Wysyłają maile z prośbą o potwierdzenie swoich danych po wejściu na stronę z podanego linku. Jeśli to zrobimy, to oszuści mając nasze dane osobowe lub dane karty mogą przeprowadzić transakcję i "wyczyścić" nasze konto. Często chodzi im też o to, by na naszym komputerze zainstalować potencjalnie szkodliwe programy podglądające i śledzące nasze działania. Radzimy natychmiast wykasować takiego maila! Nie klikajmy też w podanego linka ani nie udostępniajmy swoich danych.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jak
Niesamowite. Nikt  poziomie inteligencji przeciętnego szympansa pewnie by sam na to nie wpadł.

Wybrane dla Ciebie

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Są problemy z kładką Dębniki - Salwator. Powstanie... przeprawa flisacka?

Są problemy z kładką Dębniki - Salwator. Powstanie... przeprawa flisacka?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska